Zpět na seznam

Kosatec jezerní

Iris lacustris

Detail
Kategorie Cibulnaté a hlíznaté rostliny
Výška rostliny od 5 cm do 8 cm
Barvy rostliny modrá
Barvy listů zelená
Tvary listů kopinaté, čárkovité
Typy listů listnaté
Měsíce kvetení Duben, Květen
Požadavky rostliny polostín, vlhko, písčité půdy, nenáročné, humózní půdy, zimní pokrývka
Použití rostliny skalky
Popis

Do rodu Iris patří mnoho nízkých i vysokých trvalek s velkými krásnými květy. Mají oddenky buď tenké, plazivé a rozvětvené, nebo silné, hlízovité. Lodyhy jsou přímé, někdy málo větvené, listnaté, listy ploché, mečovité, čárkovité nebo kopinaté. Květy vykvétají jednotlivě nebo v chudém květenství. Velké květy mají okvětí na bázi srostlé, tři cípy jsou vzpřímené, menší a pod laločnatými bliznami jsou tři tyčinky. Plod je trojpouzdrá tobolka, u některých druhů ozdobná.
Kosatce jsou středem pozornosti mnoha šlechtitelů. Vzhledem k velkému množství druhů a jejich variabilitě jsou kosatce rozděleny do 12 sekcí (včetně cibulnatých kosatců).
Kosatec jezerní je pouze 5 -8cm vysoký, často pokládaný za varietu druhu Iris cristata - Iris cristatavar. lacustris. Má tenké plazivé větvené oddenky, úzké listy a azurově modré květy. Iris cristata je vyšší a má tmavší květy. U obou druhů se pěstují kultivary s bílými květy.
Oblíbeným kosatcem na skalkách je Iris pumila s krátkou jednokvětou lodyhou, listy mečovitými šedozelenými a modrými nebo žlutými květy. Je velmi variabilní a v zahradách se často pod tímto jménem pěstují hybridy s různou barvou květů.
Jedním z nejhezčích nízkých druhů je Iris arenaria (Iris flavissima, Iris humilis). má tenký rozvětvený oddenek a úzce čárkovité listy. Lodyha je vysoká 7cm, na ní vykvétá v dubnu až květnu jeden nebo dva sytě žluté květy. Tobolka dozrává koncem léta, je podlouhlá, asi 3cm dlouhá.
Kosatec trávolistý (Iris graminea) má úzké trávovité, až 40cm vysoké listy, které jsou delší než lodyhy. Modré i bílé květy vykvétají v květnu a červnu. Plod je ozdobná křídlatá tobolka s plochými semeny. Ve skalce ho vysadíme na suché místo.

Čeleď:
Iridaceae - kosatcovité

Původ:
Kosatec jezerní pochází ze Severní Ameriky. Iris pumila z Evropy, Malé Asie, Kavkazu a Sibiře.

Pěstování:
Kosatec jezerní vyžaduje humózní zem, vlhčí stanoviště a odklon od slunce. Iris pumilana poroste dobře na slunci v kamenitých, písčitých půdách. Iris arenaria vyžaduje písčitou, kamenitou zem, do které je nutné přidat vápencový štěrk. Zajistíme dobrou drenáž a stanoviště na slunci. V zimě vyžaduje sucho.

Množení:
Oddenkové kosatce množíme dělením oddenku, který sázíme velmi mělce, nejlépe měsíc po odkvětu, nebo semeny, která vyséváme ihned.
Nové fotografie rostlin