Zpět na seznam

Kopretina bílá

Leucanthemum vulgare

Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny od 20 cm do 80 cm
Barvy rostliny bílá
Tvary rostliny úbor
Barvy listů zelená
Tvary listů vejčité, kopinaté
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Květen, Červen, Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, vlhko, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny do vázy, skupinové výsadby, nádoby
Popis

Dlouhou dobu byly kopretiny zařazeny do rodu Chrysanthemum, v současné době se opět vrátily do rodu Leucanthemum. Jméno tohoto rodu vzniklo z řeckého leukós = bílý a anthemos = květ.
Kopretina bílá je běžná evropská luční květina. Zahradníci pěstují nejen původní druh, ale také několik kultivarů, např. ´Maistern´, který kvete již koncem května. Větší význam má v zahradách pyrenejský druh ´kopretina největší (Leucanthemum maximum) charakteristická většímu úbory, někdy měřícími v průměru až 10cm. Pěstuje se v mnoha kultivarech lišících se hlavně dobou květu. Známe i několik kultivarů poloplných nebo plnokvětých, např. ´Sylvia´, ´Schwabengruss´, ´Julischnee´ nebo nápadně velkokvětých, jako jsou např. ´Brigitta´ aj. Kopretina největší i její kultivary kvetou později, v květnu až srpnu.
Kopretiny jsou vytrvalé byliny, 20 -80cm vysoké, s krátkým, šikmým podzemním oddenkem. Lodyhy jsou olistěné, přímé, nevětvené i větvené, zakončené úborem. Přízemní listy jsou obkopinaté až obvejčité, hrubě vroubkované, lodyžní listy jsou přisedlé, široce čárkovité, hrubě pilovité až peřenoklané. Úbory bývají 3 -6cm velké (u kopretiny největší až 16cm), rozlišené ve žlutý terč a bílý paprsek. Plnokvěté kultivary bývají celé bílé nebo krémové. Plod je nažka.

Čeleď:Asteraceae - hvězdicovité

Původ:
Kopretina bílá pochází z Evropy. Roste většinou na lukách, ale i mezích, výjimečně ve světlých lesích a křovinách od nížin do hor v celé Evropě, na sever jen po Shetlandy a Skandinávii, na východě po Altaj. Zplaněla v Severní Americe i na Novém Zélandě.

Pěstování:
Jako zahradní květiny vyžadují kopretiny dostatek slunce a dostatek vláhy. Na stanovišti vydrží jen určitou dobu, což platí hlavně o kopretině největší. Je tedy dobré ji asi po třech letech rozdělit a přesadit.

Množení:
Kopretina se množí na jaře dělením nebo řízkováním bazálními řízky.

Choroby, škůdci:
Kopretiny bývají často napadány mšicemi.
Nové fotografie rostlin