Zpět na seznam

Kakost smrdutý

Geranium robertianum

Detail
Kategorie Letničky
Barvy listů zelená
Tvary listů okrouhlé
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce plodů Červenec, Srpen, Září, Říjen, Listopad
Požadavky rostliny slunce, vlhko, hlinité půdy, nenáročné
Popis

Kakost smrdutý je drobná, jednoletá bylina. Poltivý, zobanitý plod kakostu smrdutého obsahuje pět jednosemenných plůdků. V době zralosti se uvolňují části plodu od středního sloupku, pukají na břišní straně a jsou z nich vypuzována semena. Části plodu jsou široce elipsoidní, na hřbetní straně porostlé řídkými bílými chlupy. Povrch je charakteristicky síťovaný úzkými lištami skořicově hnědé barvy. Plody jsou asi 3 mm dlouhé a 1,2 mm široké, délka zobanu je asi 20 mm.

Semena jsou elipsoidní, na bázi mají drobný, okrouhlý pupek, od kterého asi do čtvrtiny semena vede šev semenný. Osemení je hladké, matné nebo slabě lesklé, má skořicově hnědou barvu. Semena jsou průměrně 2,2 mm dlouhá a 1 mm široká.

Klíční listy jsou ledvinité, 8 - 10 mm široké, na konci vykrojené, s tmavším hrotem uprostřed výkrojku. Obě poloviny čepelí jsou nesouměrné, řapíky dvakrát až třikrát delší, než je šířka čepelí, čepele jsou lysé, na okraji krátce žláznatě chlupaté, řapíky jsou dlouze chlupaté. První listy vyrůstají střídavě ve tvaru přízemní růžice, jsou trojčetné, s jednotlivými lístky trojboce vejčitými, peřenodílnými, postranní lístky jsou až peřenosečné, s bazálními úkrojky nesouměrnými, všechny úkrojky jsou hrotité. Listy jsou dlouze řapíkaté, chlupaté, čepele s dlanitou žilnatinou.

Čeleď:
Geraniaceae – kakostovité

Výskyt:
Rostlina se vyskytuje hojně od nížin do horského stupně, v lesích, na skalách, v lomech, v luzích, na rumištích a na jiných pohostinných místech s vyšší zásobou dusíku v půdě. Nepříjemným pachem znehodnocuje píci.

Množení:
Tento druh se množí pouze generativně semeny, která zrají od začátku července do pozdního podzimu, v době zralosti jsou ihned vystřelována z plodů. Klíční rostliny se objevují zjara. Na kratší vzdálenosti je rostlina rozšiřována vymršťováním semen z plodů. Důležité je rozšiřování člověkem, v jehož okolí se vyskytuje. Mimo dosah lidské činnosti se druh na delší vzdálenosti šíří zažívacím ústrojím zvířat, do něhož se dostává spíše náhodně.

Použití:
Dříve se rostlina používala v léčitelství.
Nové fotografie rostlin