Zpět na seznam

Jmelí bílé

Viscum album

Detail
Kategorie Květiny
Šířka rostliny od 40 cm do 100 cm
Barvy listů žlutozelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny mrazuvzdorná
Popis

Jmelí je rostlina se stálezelenými listy, odolá vůči zimě. Její průměr činí 40cm - 1m. Je to polokeř obrostlý listy do tvaru koule, která dosahuje až metrového průměru. Je rozšířen po celé Evropě, v severní Africe a Asii. Listy má vytrvalé, žlutozelené, silné a kožovité.

Mají pětičetné souběžné žilkování a rostou ve vstřícných párech. Větve jsou žlutozelené, v průřezu okrouhlé, vidlicovitě rozvětvené. V místech rozvětvení jsou křehké a lámou se. Plody jsou velké asi jako hrách, obsahují lepkavou hmotu a ploché, zelené semeno.

V dřívějších dobách lovci pomazávali větve při chytání ptáků lepivým obsahem plodů jmelí.
Jmelí je polocizopasnou rostlinou. Živiny a vodu získává z hostitelské rostliny, kterou bývá nejčastěji listnatý nebo jehličnatý strom. Ve střední Evropě se vyskytuje jmelí cizopasnící na dřevu listnatých stromů, na jabloni, topolu, bříze a ořechu.

Druhý druh jmelí cizopasí na jedlích, borovicích a smrcích.
Od března do května rostou na jmelí malé nažloutlé květy, které vykvétají v malých skupinách na koncích větví. Semena má tato rostlina ve svých lepivých plodech, které jsou lákadlem zejména pro drozdy. Ptáci plody požírají a poté spolu s trusem vylučují semena. Ta, pokud dopadnou na větev, začnou klíčit.

Čeleď:
ochmetovité

Původ:
Jmelí pochází ze střední Evropy.

Použití:
Jmelí je už po staletí symbolem nesmrtelnosti a znovuzrození. Je považováno za rostlinu, která nosí štěstí. V mnoha zemích se stává vánoční a novoroční ozdobou.

Keltští kněží – druidové, považovali jmelí za posvátné. Při zimním slunovratu se vydávali do lesa a zlatými srpy odsekávali jmelí z korun stromů. Větvičky pak rozdávali lidem. Keltové věřili, že jim jmelí dopomůže k síle a neporanitelnosti v bojích. Jeho účinky využívali i ke snížení horečky.

Bělavé plody, které jsou potravou ptáků, jsou pro člověka jedovaté. Účinné látky jsou obsaženy v listech a mladých větvích, saponiny – uvolňují křeče, působí močopudně, snižují krevní tlak, jsou účinné při léčbě nádorů a rozšiřují cévy. Tato rostlina se využívá také proti zánětům sliznice, artritidě, menstruačním obtížím, arterioskleróze a závratím.

Plody jmelí mohou vyvolat zažívací obtíže a omezit funkci srdce. V závažném případě mohou způsobit smrt. Také zelené části rostliny jsou jedovaté. K léčebným účelům by jmelí měli využívat pouze kvalifikovaní a zkušení léčitelé. Přípravky z jmelí dostupné v lékárnách můžeme používat bez obav.

Pěstování:
Jmelí roste jako polocizopasník na různých listnatých nebo jehličnatých stromech.

Množení:
Rozmačkané plody jmelí vložíme do štěrbin v kůře vhodných stromů. Plody musejí být chráněny před ptáky.

Sklizeň:
Větve jmelí na ozdobu sklízíme v prosinci. Stonky a listy pro léčebné využití sklízíme na jaře. Listy a stonky můžeme usušit. Jsou velmi krásné v aranžovaných květinách.
Nové fotografie rostlin