Detail
Kategorie |
Květiny |
Šířka rostliny |
od 40 cm
do 100 cm
|
Barvy listů |
žlutozelená
|
Typy listů |
listnaté, stálezelené
|
Požadavky rostliny |
mrazuvzdorná
|
Popis
Jmelí je rostlina se stálezelenými listy, odolá vůči zimě. Její průměr činí 40cm - 1m. Je to polokeř obrostlý listy do tvaru koule, která dosahuje až metrového průměru. Je rozšířen po celé Evropě, v severní Africe a Asii. Listy má vytrvalé, žlutozelené, silné a kožovité.
Mají pětičetné souběžné žilkování a rostou ve vstřícných párech. Větve jsou žlutozelené, v průřezu okrouhlé, vidlicovitě rozvětvené. V místech rozvětvení jsou křehké a lámou se. Plody jsou velké asi jako hrách, obsahují lepkavou hmotu a ploché, zelené semeno.
V dřívějších dobách lovci pomazávali větve při chytání ptáků lepivým obsahem plodů jmelí.
Jmelí je polocizopasnou rostlinou. Živiny a vodu získává z hostitelské rostliny, kterou bývá nejčastěji listnatý nebo jehličnatý strom. Ve střední Evropě se vyskytuje jmelí cizopasnící na dřevu listnatých stromů, na jabloni, topolu, bříze a ořechu.
Druhý druh jmelí cizopasí na jedlích, borovicích a smrcích.
Od března do května rostou na jmelí malé nažloutlé květy, které vykvétají v malých skupinách na koncích větví. Semena má tato rostlina ve svých lepivých plodech, které jsou lákadlem zejména pro drozdy. Ptáci plody požírají a poté spolu s trusem vylučují semena. Ta, pokud dopadnou na větev, začnou klíčit.
Čeleď:ochmetovité
Původ:Jmelí pochází ze střední Evropy.
Použití:Jmelí je už po staletí symbolem nesmrtelnosti a znovuzrození. Je považováno za rostlinu, která nosí štěstí. V mnoha zemích se stává vánoční a novoroční ozdobou.
Keltští kněží – druidové, považovali jmelí za posvátné. Při zimním slunovratu se vydávali do lesa a zlatými srpy odsekávali jmelí z korun stromů. Větvičky pak rozdávali lidem. Keltové věřili, že jim jmelí dopomůže k síle a neporanitelnosti v bojích. Jeho účinky využívali i ke snížení horečky.
Bělavé plody, které jsou potravou ptáků, jsou pro člověka jedovaté. Účinné látky jsou obsaženy v listech a mladých větvích, saponiny – uvolňují křeče, působí močopudně, snižují krevní tlak, jsou účinné při léčbě nádorů a rozšiřují cévy. Tato rostlina se využívá také proti zánětům sliznice, artritidě, menstruačním obtížím, arterioskleróze a závratím.
Plody jmelí mohou vyvolat zažívací obtíže a omezit funkci srdce. V závažném případě mohou způsobit smrt. Také zelené části rostliny jsou jedovaté. K léčebným účelům by jmelí měli využívat pouze kvalifikovaní a zkušení léčitelé. Přípravky z jmelí dostupné v lékárnách můžeme používat bez obav.
Pěstování:Jmelí roste jako polocizopasník na různých listnatých nebo jehličnatých stromech.
Množení:Rozmačkané plody jmelí vložíme do štěrbin v kůře vhodných stromů. Plody musejí být chráněny před ptáky.
Sklizeň:Větve jmelí na ozdobu sklízíme v prosinci. Stonky a listy pro léčebné využití sklízíme na jaře. Listy a stonky můžeme usušit. Jsou velmi krásné v aranžovaných květinách.