Zpět na seznam

Jetel plazivý

Trifolium repens

Foto: Jetel plazivý
Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny od 10 cm do 30 cm
Barvy rostliny bílá, zelenobílá, narůžovělá
Tvary rostliny hlávka
Barvy listů zelená
Tvary listů zubaté, okrouhlé, řapíkaté
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Květen, Červen, Červenec, Srpen, Září
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, hlinité půdy, nenáročné
Použití rostliny v zemědělství
Popis

Jetel plazivý je vytrvalá bylina se silným kůlovitým kořenem a větvitým oddenkem, s lodyhami poléhavými až plazivými a kořenujícími, 10 -30cm dlouhými, na konci vystoupavými.

Listy jsou dlouze řapíkaté, zdánlivě jen přízemní, trojčetné, složené z lístků přisedlých, elipčitých, 10 až 20mm dlouhých, na koncu tupých a na okraji téměž až k dolejšku jemně zoubkovaných, ozdobených světlou příčnou skvrnou. Palisty jsou veliké, blanité, srostlé.

Květenství stojí na vzpřímených stopkách, které jsou delší než listy. Je kulatě hlávkovité, asi 20mm v průměru, složené ze 40 až 80 kvítků, jejichž stopky jsou delší než listeny. Kvítky jsou 6 -12mm dlouhé a po odkvětu se sklánějí dolů. Jsou složeny ze zvonkovitého, desetižilného a pětičetného, slabě dvoupyského kalicha a z motýlovité, bílé, nazelenalé nebo slabě narůžovělé, po odkvětu hnědnoucí koruny. Hořejší plátek je špičatý a o třetinu delší než oba plátky postranní.

Rostlina kvete od května do podzimu.

Čeleď:
Fabaceae - bobovité

Výskyt:
Jetel plazivý roste v příkopech, na pastvinách, u řek i jinde. Je to velmi rozšířená rostlina od nížin až vysoko do hor. Vyskytuje se v celé Evropě, v severní a západní Asii a sev. Africe. Na sever sahá místy až po polární kruh.

Použití:
Jetel plazivý poskytuje dobrou píci, proto se místy vysévá. Jeho výnos je ale menší než u jetele lučního. Seje se zejména ve směsi s travinami. Za vhodných podmínek pokryje jeden trs během jednoho roku i plochu několika metrů čtverečných. Květy se jen zřídka používají v lidovém léčitelství.
Nové fotografie rostlin