Zpět na seznam

Jestřábník huňatý

Hieracium villosum

Foto: Jestřábník huňatý
Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny od 15 cm do 25 cm
Barvy rostliny žlutá
Tvary rostliny úbor
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté
Měsíce kvetení Červen, Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, kamenité půdy, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny skalky, náhrada trávníku
Popis

Tento rod zahrnuje mnoho druhů, ale je jen málo jestřábníků je vhodných do skalky. Jejich určování je velmi obtížné, protože jednotlivé druhy jsou si podobné a často se mezi sebou kříží. I kříženci jsou plodní a tak vzniká mnoho přechodných typů. Z tohoto důvodu je velmi těžké zjistit počet druhů.
Jestřábníky rostou v Evropě a v Americe. Většinou jsou to trvalky, lysé až hustě vlnaté a žláznaté, s listy v přízemní růžici. Vyvářejí trsy, polštáře nebo koberce. Některé druhy se rychle rozrůstají četnými výhonky. Úbory vyrůstají jednotlivě na konci lodyh nebo ve víceméně bohatém chocholičnatém květenství. Květy v úboru jsou pouze jazykovité, převážně žluté, zřídka oranžové až červené. Plod je válcovitá nažka s chmýrem.
Jestřábník huňatý je nejhezčím jestřábníkem vhodným pro skalky. Je 15 -25cm vysoký a celý hustě, dlouze, odstále vlnatý. Listnatá lodyha je chudě větvená, na konci každé větve je jeden velký, jasně žlutý úbor, měřící až 3,5cm v průměru. Kvete od června do srpna. Časem se rozroste do krásných bohatých trsů.
Druh Hieracium pilosella je vysoký jen 5 -15cm. Z přízemní růžice vyrůstají řídce listnaté výběžky, kterými se rostlina rozroste do hustých koberců. Květy vykvétají v květnu a kvetou až do října. Mají citrónově žlutou barvu. Přímé bezlisté lodyhy nejsou větvené.
Krásnou barvu květů má Hieracium aurantiacum, který je 20 -40cm vysoký. Má podlouhlé chlupaté listy v přízemní růžici, přitisklé k zemi. Kvete v červnu až srpnu sytě oranžovými až oranžově červenými úbory. Velmi se rozrůstá, a proto není vhodný do malých skalek. Méně rozrůstavý je kříženec Hieracium x rubrum

<Čeleď:
Cichoriaceae - čekankovité

Původ:
Jestřábník huňatý pochází z vysokých hor Evropy. Hieracium pilosella je původem z Evropy, Malé Asie a severozápadní Sibiře. Domovem druhu Hieracium aurantiacum jsou hory střední Evropy.

Pěstování:
Jestřábníky pěstujeme na slunci v normální zahradní kamenité zemi. Jsou nenáročné a nevyžadují žádnou péči.

Množení:
Množíme dělením nebo výsevem. Často se ale vysévají sami, např. druh Hieracium aurantiacum.

Použití:
Druh Hieracium pilosella můžeme použít jako náhradu trávníku. Hieracium aurantiacum není vhodný do malých skalek, protože se velmi rozrůstá. Nejhezčím druhem do skalky je jestřábník huňatý (Hieracium villosum).
Nové fotografie rostlin