Zpět na seznam

Ibišek trojdílný

Hibiscus trionum

Detail
Kategorie Letničky
Barvy rostliny Nažloutlá
Barvy listů zelená
Tvary listů okrouhlé
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, hlinité půdy, propustné půdy
Popis

Ibišek trojdílný je nízká jednoletá bylina. Nafouklé pětipouzdré tobolky, pukající pěti chlopněmi, obsahují asi 30 semen. Plody jsou uloženy ve vytrvávajícím nafouklém kalichu, který je deseticípý, blanitý, s několika černými zubatými žebry. Tobolky jsou široce elipsoidní, mají lesklý, hladký povrch, jsou olysalé, na srůstech plodolistů chlupaté, dlouhými špinavě žlutými chlupy. V místech uložení semen jsou patrné vypoukliny. Barva oplodí je světle hnědá. Tobolky jsou v průměru 2,5 cm dlouhé a 1,9 cm široké.

Květy jsou nažloutlé.

Semena jsou zploštělá, v obrysu ledvinitá, boky jsou ploché nebo mírně vypouklé. V prohloubené části semena je okrouhlý, tmavý pupek. Povrch semena je matný, jemně důlkovaný, důlky jsou uspořádány síťovitě, kromě nich jsou na osemení ještě řídké, rezavé bradavky. Barva osemení je šedá, šedozelená nebo hnědá. Semena jsou dlouhá 2,2 mm a 1,9 mm široká.

Hypokotyl je v horní části krátce chlupatý. Klíční listy jsou okrouhlé, rozdílné v bazální části, která je u jednoho listu zaokrouhlená, u druhého uťatá až mělce vykrojená, čepele jsou velké 6 - 8 mm, lysé a spočívají na řapících krátce chlupatých, delších než čepele. První listy jsou střídavé a vytvářejí přízemní růžici, jsou postupně celokrajné až dělené. První list je okrouhlý, na konci mělce vykrojený, nevýrazně vroubkovaný, jeho čepele je dlouhá 12 mm. Druhý list má podobný tvar, ale o něco větší, je výrazně vroubkovaný, s párem hlubších laloků po stranách čepele. Další listy jsou postupně trojdílné až trojsečné, s jednotlivými úkrojky peřenolaločnými až peřenoklanými. Listy mají řapíky asi v délce čepelí a jsou olysalé, zejména na okraji a rubu čepelí a na řapících.

Čeleď:
Malvaceae – slézovité

Výskyt:
Druh roste v nejteplejších oblastech našeho státu a na jižním Slovensku, na úhorech, vinicích, rumištích, zahradách a jako plevel na polích, zejména v okopaninách a obilovinách.

Množení:
Rostlina se rozmnožuje pouze generativně. Tobolky dozrávají od července do podzimu a postupně vysemeňují. Semena si mohou udržet klíčivost mnoho let.
Nové fotografie rostlin