Zpět na seznam

Hořec ozdobný

Gentiana sino - ornata

Detail
Kategorie Dvouletky
Barvy rostliny modrá
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté
Měsíce kvetení Říjen, Listopad
Požadavky rostliny polostín, vlhko, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny skalky
Popis

Existuje 700 -900 druhů hořce, mnoho z nich je vhodných do skalek. Jsou jednoleté i vytrvalé, různého vzrůstu i velikosti - od 5cm do 2m. Lodyhy jsou vzpřímené nebo poléhavé, někdy vytvářejí krásné trsy, jiné husté koberce. Většina hořců kvete modře, ale některé i bíle, žlutě nebo fialově. Doba květu je u jednotlivých druhů různá.
Gentiana farreri kvete na podzim, má azurově modré květy a poléhavé lodyhy. Gentiana freyniana má květy sytě fialové, lodyhy poléhavé. Gentiana asclepiadea je až 50cm vysoký. Gentiana kaufmanniana, Getiana kuroo kvetou v letních měsících. Plod je tobolka s jemnými semeny.
Hořec ozdobný má mnoho poléhavých hustě listnatých lodyh. V dobrých podmínkách vytvoří velký světle zelený koberec. V říjnu až listopadu rozkvétají krásné, až 5 cm dlouhé, modré květy.
Gentiana verna kvete zjara, je drobný, 4 -7cm vysoký. V přírodě je vzácný. Má azurově modré květy. Na skalce se ne vždy dobře pěstuje. Roste od podhorských oblastí Evropy přes Kavkaz a Írán do Sibiře.
Gentiana septemfida kvete v létě, má vystoupavé listnaté lodyhy, 20 -30cm vysoké. Na jejich konci rozkvétají v červenci a září ve strboulech tmavomodré květy.
Často se pěstuje Gentiana septemfida var. lagodechiana s lodyhami rozloženými při zemi do kruhu a vystoupavými pouze na koncích.
Dnes je rod Gentiana rozdělen do mnoha menších rodů.

Čeleď:
Gentianaceae - hořcovité

Původ:
Hořec ozdobný pochází ze severozápadní Číny. Gentiana septemfida je původem ze Sibiře.

Pěstování:
Hořce jsou rozšířeny po celém světě s výjimkou Afriky. Některé rostou v horách až k hranici věčného sněhu a zasahují až za polární kruh, jiným se daří v nížinách. Některé vyhledávají suché stepní stráně, jiné kamenité, travnaté plochy, sutě, pastviny i světlé lesy, vlhké louky až rašeliny. Mají proto i různé nároky na pěstování.
Většina druhů se pěstuje snadno, některé je problém ve skalce udržet a jejich pěstování vyžaduje zkušenosti.
Hořec ozdobný vysazujeme do kyselé humózní vlhké půdy, je možné ho úspěšně použít jako kryt na některé cibuloviny. Na jaře vyžaduje zastínění a to mu poskytnou listy cibulovin, později, když se cibuloviny zatáhnou, má dostatek slunce, které v té době potřebuje.
Genatiana verna vyžaduje vlhkou zem, přidáme rozdrobený rašeliník do zahradní humózní půdy, aby se udržela u kořenů vlhkost. Rašeliník můžeme nahradit tak, že do blízkosti vysadíme některé neagresivní trávy, které mu potřebnou vlhkost zajistí.
Gentiana septemfida roste dobře v normální zahradní půdě na místě s odklonem slunce.

Množení:
Většinu hořců množíme semeny, která vyséváme ihned po dozrání. Některé množíme dělením nebo řízkováním.
Nové fotografie rostlin