Zpět na seznam

Hlaváček jarní

Adonanthe vernalis syn. adonis vernalis

Foto: Hlaváček jarní
Detail
Kategorie Trvalky
Barvy rostliny žlutá
Barvy listů zelená
Tvary listů zpeřené, čárkovité
Typy listů listnaté
Měsíce kvetení Duben, Květen
Požadavky rostliny slunce, mrazuvzdorná, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny skalky
Popis

Hlaváček (Adonis) má skutečně jméno po Adonisovi, příteli samotné Venuše. Tento název ale týkal spíše jednoletých hlaváčků, jejichž červené květy měly podle pověsti vzniknou z kapek zraněného antického hrdiny. Dnešní botanika se vrátila k staršímu dělení vytrvalých hlaváčků do samostatného rodu Adonanthe, zatímco jednoleté druhy zůstaly v rodu Adonis.
Hlaváček jarní je typická evropská jarní rostlina. Dnes je ohroženým a v mnoha zemích chráněným druhem. Roste na výslunných stráních a ve stepích.
Dále k východu, v povodí řeky Amuru a v Mandžusku roste podobný hlaváček amurský (Adonanthe amurensis), který má okvětní lístky na okraji dřípené, kvete dříve než hlaváček jarní. Krátce po odkvětu, nejpozději v červnu hlaváčkům zasychají listy a rostliny zatahují.
Dosud bylo vyšlechtěno nebo jinak získáno jen velice málo kultivarů, např. Adonanthe amurensis ´Pleniflora´.
Hlaváčky sdružené v rodu Adonanthe, jsou vytrvalé byliny s tmavohnědým oddenkem. Mají přímé, zpravidla nevětvené lodyhy. Lodyžní lístky jsou zpeřené, dělené ve velmi úzké až niťovitě čárkovité lístky. Jednotlivé květy rozkvétají nejčastěji v dubnu, u hlaváčku amurského o něco dříve, před úplným rozvinutím listů. Barva květů je žlutá, květy jsou tvořeny 5 kališními a 10 -20 korunními lístky. Velikost květů je od 4 do 7cm. Plod je nažka, vyrůstající v početném souplodí.

Čeleď:
Ranunculaceae - pryskyřníkovité

Původ:
Hlaváček jarní je původem u Evropy. Roste i za jižním Uralem v povodí horního Obu.

Pěstování:
Hlaváček jarní vyžaduje propustnou, výhřevnou půdu a slunečné stanoviště. Hlaváček amurský vyžaduje polostinné stanoviště a normální půdu.

Množení:
Hlaváček jarní se množí semeny, která klíčí značně nepravidelně, rok od roku jinak, často přiléhají. Krátce po odkvětu je možné množit dělením. Hlaváček amurský je možné v zahradách množit pouze dělením trsů.

Použití:
Tato trvalka je vhodná zejména do skalek a stepních partií zahrad.
Nové fotografie rostlin