Zpět na seznam

Hlaváč bledožlutý

Scabiosa ochroleuca

Foto: Hlaváč bledožlutý
Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny od 40 cm do 60 cm
Barvy rostliny modrá
Tvary rostliny okolík
Barvy listů zelená
Tvary listů kopinaté, vstřícné, peřenosečné
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Květen, Červen, Červenec, Srpen, Září
Požadavky rostliny slunce, teplomilná, lehké půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny do vázy, skupinové výsadby
Popis

Latinské slovo „scabies“ označovalo kožní onemocnění. Rostlina, která se v lidovém léčitelství používala proti těmto chorobách, dostala vědecké jméno Scabiosa.
Květenství hlaváče připomínají úbory hvězdicovitých rostlin, jsou ale příbuzné spíše s kozlíkem lékařským než s chrpou nebo kopretinou. Podoba květenství je jen zdánlivá, květy vyrůstají v paždí listenů a jsou složeny ve zvláštní typ květenství, tzv. strboul, který je podepřen listeny podobně jako zákrov úboru u hvězdicovitých rostlin. Pro tuto podobu byly hlaváče kdysi k hvězdicovitým připojovány.
Existuje asi 60 druhů, jak jednoletých, tak vytrvalých rostlin, kterým někdy dřevnatějí báze lodyh. Základní barvou květů hlaváčů je modrofialová, ale hlaváč bledožlutý je jednou ze „žlutokvětých“ výjimek. Z modrokvětých hlaváčů se často v zahradách pěstuje kavkazský druh Scabiosa caucasica, a to dokonce v několika kultivarech, např. ´Clive Greaves´ nebo ´Miss Willmott´.
Hlaváč bledožlutý (Scabiosa ochroleuca) je vytrvalá bylina vysoká 20 -80cm, s přímou lodyhou a vstřícnými, lyrovitě peřenolaločnými až peřenosečnými listy. Různolistost (heterofylie) je pro hlaváče příznačná. Světle žluté strbouly složené z drobných květů jsou koncové, na dlouhých stopkách. Plodem jsou nažky.
Hlaváč kavkazský (Scabiosa caucasica) je vysoký 40 -60cm, pýřitě chlupatý. Vzpřímené lodyhy nesou vstřícné kopinaté celokrajné nebo peřenosečné listy. Květenství jsou nápadně modrá, okrajové květy ve strboulech paprskují - jsou zvětšené a zdánlivě dodávají květenství vzhled jednoho květu.

Čeleď:
Dipsacaceae - štětkovité

Původ:
Hlaváč bledožlutý je původem z Evropy. Roste na výslunných travnatých stráních a náspech v nížině i pahorkatině, vždy ale v teplejších oblastech.

Pěstování:
Hlaváče vyžadují teplé a slunné polohy, lehké, propustné, raději alkalické půdy a dobrou zálivku. Nesnášejí vlhko nebo trvalé přemokření. Kvetou od května do konce září.

Přesazování:
Tyto rostliny přesazujeme výhradně na jaře.

Množení:
Hlaváče se množí dělením, řízkováním, nebo semeny.

Použití:
Hlaváč bledožlutý se pěstuje zvláště v přírodních partiích zahrad nebo k řezu.
Nové fotografie rostlin