Zpět na seznam

Fiala šedá

Matthiola incana

Foto: Fiala šedá
Detail
Kategorie Letničky
Výška rostliny od 20 cm do 70 cm
Barvy rostliny modrá, fialová, bílá
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů šedozelená, plstnaté
Tvary listů celokrajné
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červen, Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, vlhko, písčité půdy, hlinitopísčité půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny skupinové výsadby
Popis

Rod Matthiola zahrnuje 55 druhů rostoucích v tak odlehlých oblastech, jako jsou Středozemí, západní Evropa a Mikronésie. Jejich společné rodové jméno vzniklo na počest italského lékaře a botanika P. A. Mattioliho, který vydal nádherný herbář a působil i v Praze jako osobní lékař císaře Ferdinanda I. A později Maxmiliána II. Od té doby se v zahradách pěstují tzv. letní fialy neboli levkoje, osvědčené letničky, i když původně dřevnatějící polokeře.
Rostlina byla velmi oblíbená v 19. století, bylo vyšlechtěno desítky kultivarů, které se pěstovaly pro výraznou vůni a k řezu. Šlechtěním se v Evropě, zejména v Německu, Švédsku a ve Francii, a současně i v USA zabývalo více firem. V Kalifornii se dokonce fiala šedá dostala ze zahrad do volné přírody a zdomácněla tam.
V současné době převládají mezi kultivary zejména plnokvěté, některé zůstávají jednoduché a jen ty přinášejí semena, případně jsou z každého výsevu vždy některé jednoduché, samozřejmě při zachování stejného odstínu zbarvení korunních lístků. Většinou se kultivary fial dělí na tzv. jednovýhonové a větvené. Řada z nich nese krásná dívčí jména, jako Jitka, Milada aj.
Fiala šedá je 20 -70cm vysoký jednoletá nebo i vytrvalá rostlina, někdy to může být i polokeř. Má šedě plstnaté celokrajné střídavé listy. Původně čtyřčetné květy vyrůstají v koncových řídkých hroznech. Korunní lístky plnokvětých kultivarů bývají pomnožené přeměnou tyčinek a někdy dokonce i pestíků. Základní barvou je fialová v mnoha odstínech, ale i barvy odvozené a bílá. Plody jsou oblé, plstnaté, dekorativní šešule.

Čeleď:
Brassicaceae - brukvovité

Původ:
Fiala šedá pochází ze středozemí.

Pěstování:
Fiala vyžaduje písčitou až písčitohlinitou půdu, dostatečně zásobenou živinami a slunečné stanoviště. Semena se někdy vysévají už v únoru, nejpozději začátkem března do sterilizované země. Přepíchané a otužené sazenice se mohou vysadit na záhon již začátkem května ve sponu 20 -30cm.

Množení:
Fiala se množí semeny.
Nové fotografie rostlin