Zpět na seznam

Dymnivka žlutá

Corydalis lutea

Detail
Kategorie Trvalky
Barvy rostliny žlutá
Barvy listů zelená
Tvary listů okrouhlé
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, kamenité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny skupinové výsadby
Popis

Dymnivka žlutá je vytrvalá bylina nízkého vzrůstu, množící se pouze generativně semeny, která zrají od poloviny srpna do zámrazu a z plodů jsou brzy vysemeňována. Semena mají nedovyvinuté embryo, proto mohou klíčit pouze po několikaměsíční stratifikaci nebo po podzimním výsevu. Klíční rostliny se objevují od března do dubna.

Plodem je úzce elipsoidní, dvouchlopňová, jednopouzdrá tobolka, připomínající drobnou šešuli. Plody jsou sestaveny do řídkého hroznovitého nicího plodenství asi po pěti. Oplodí je lysé, hladké, matné, zelenohnědé až světle hnědé. Plody jsou 1,5 cm dlouhé a 0,3 cm široké, obsahují kolem šesti semen.

Semena jsou ledvinitá, pupkem vybíhající v malý hrbolek, z kterého vyrůstá velké třepenité masíčko, dlouhé asi 2,5 mm a 0,7 mm široké. Na obvodu semena je úzký kýl. Osemení je velmi jemně bradavičnaté, silně lesklé a má černou barvu. Semena jsou asi 2 mm dlouhá a 1,5 mm široká.

Klíční listy jsou podlouhlé, na konci zašpičatělé, jejich čepele jsou asi 8 mm dlouhé, spočívají na řapících asi stejně dlouhých i delších. Řapíky vyrůstají šikmo vzhůru a čepele bývají skloněny k zemi. První listy vyrůstají střídavě a vytvářejí přízemní růžici. První list je trojčetný, s jednotlivými lístky oválnými, asi 6 mm dlouhými, zašpičatělými, na řapících v délce asi poloviny čepelí lístků. Druhý list je také trojčetný, jednotlivé lístky jsou široce oválné, prstovitě dělené, koncový lístek je trojdílný, postranní jsou většinou nepravidelně dvoudílné. Další listy jsou také trojčetné, jednotlivé lístky bývají postupně členitější. Klíční rostlinky jsou lysé, poněkud nasivělé.

Tato dymnivka je v našich podmínkách odkázána na péči člověka. V zahradách a parcích se sice sama vysévá a je rozšiřována také mravenci a vodou, na jejíž hladině mohou semena plavat až tři dny, ale její zplaňování mimo tyto objekty je pomíjivé a netýká se volné přírody.

Čeleď:
Papaveraceae – makovité

Výskyt:
Druh se vyskytuje ve spárách zastíněných zídek a podpůrných zdí. Někdy se také pěstuje na skalkách. Její sytě žlutá květenství zdobí stanoviště téměř po celou vegetační sezónu. Vzácně u nás zplaňuje v sídlištích.

Původ:
Rostlina pochází ze Středomoří.
Nové fotografie rostlin