Zpět na seznam

Dymnivka kapraďolistá

Corydalis cheilanthifolia

Foto: Dymnivka kapraďolistá
Detail
Kategorie Trvalky
Barvy rostliny fialová, bílá
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů šedozelená
Tvary listů řapíkaté
Typy listů listnaté
Měsíce kvetení Březen, Duben
Požadavky rostliny vlhko, lehké půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy, zimní pokrývka
Použití rostliny skalky
Popis

Asi 90 druhů dymnivek roste na severní polokouli, zejména v Asii. Jsou to převážně trvalky, některé s podzemními hlízkami. Mají řapíkaté jemně dělené listy a souměrné květy s ostruhou v řídkých hroznech. Plod je krátká tobolka.
Ve světlých humózních lesích střední Evropy rostou na jaře velké bohatě kvetoucí porosty druhů Corydalis cava a Corydalis solida. Corydalis solida má malou plnou nažloutlou hlízu, šedozelené listy a nafialověle růžové, někdy bělavé květy, pod kterými jsou dlanitě dělené listeny. Podobná Corydalis cava se liší dutou hlízou a nedělenými listeny. Oba druhy kvetou v březnu až dubnu a v květnu zatahují. Kromě nich se také často pěstují Dymnivka kapraďolistá (Corydalis cheilanthifolia) a Corydalis lutea. Jen vzácně se na skalkách objevují Corydalis cashmeriana s modrými květy a Corydalis caucasica s květy červenými.
Dymnivka kapraďolistá má světle zelené, velmi jemně dělené listy připomínající listy kapradiny. Je mrazuvzdorná, na podzim se zbarvuje dobronzova. Rostlina je ozdobná zejména listy. Kvete žlutě v dubnu a květnu nenápadnými květy.
Corydalis lutea je vysoká 15 -30cm, má plazivý oddenek a jasně zelené, jemně dělené listy. Lodyhy jsou lysé, rozvětvené a listnaté. Čistě žluté květy v krátkých hroznech kvetou od jara do podzimu. Plod je tobolka s mnoha semeny.

Čeleď:
Fumariaceae - zemědýmovité

Původ:
Dymnivka kapraďolistá pochází z Číny, Corydalis cashmeriana z Himálaje a Corydalis lutea z jižní Evropy.

Pěstování:
Dymnivky jsou typickou součástí vegetace světlých hájů a vysadíme je do hajní partie nebo pod řídké keře. Daří se jim v humózní kypré zemi na vlhčím stanovišti. Pěstují se velmi snadno. Dymnivka kapraďolistá není náročná, ale za stálého mokra v zimě by mohla zahynout, raději ji tedy přikryjeme.

Množení:
Dymnivky množíme výsevem ihned po dozrání. Některé druhy se množí samovýsevem, a proto musíme včas odstřihnout odkvetlé lodyhy, aby se nepřemnožily. Hlízky vysazujeme na podzim asi 6cm hluboko.
Nové fotografie rostlin