Detail
Popis
Dekorativní jednoletá bylina s přímou větvenou lodyhou a s listy mnohonásobně dělenými v čárkovité až nitkovité úkrojky. Má úhledné hvězdicovité květy. Kališní plátky jsou srdčité, zašpičatělé, bělavé, vpředu namodralé, se zelenou skvrnou, na bázi jsou zeleně síťkované.
Korunní plátky jsou stopkaté, žlutozelené, dvoupyské. Plodem jsou měchýřky nahoře spolu srostlé s drsnými až černými semeny. Plody černuchy seté se nazývají také černý kmín.
Čeleď:Helleboraceae (čemeřicovité)
Výskyt:Tato bylina je původem z jižní Evropy a Západní Asie. U nás se vyskytuje jako polní a rumištní plevel, ale také se pěstuje v zahradách. Daří se jí zejména v teplejších krajích. V horských oblastech neroste.
Sběr a úprava:Užívanou částí je semeno. Tobolky sbíráme po dozrání v červenci, srpnu a září. Dosušíme je a semena vydrolíme. Po rozmělnění má příjemný pach a aromatickou chuť, podobnou muškátovému oříšku. Je hořká.
Účinné látky a působení:Rostlina obsahuje saponin melanthin, silici, tříslovinu a hořčinu nigellin. Uvolňuje křeče hladkého svalstva, působí proti nadýmání, má diuretický účinek, urychluje vylučování žluči a usmrcuje hlísty. Melanthin je prudký rybí jed.
Použití:Bylina se používá jako spazmolytikum vnitřně v nálevu při nadýmání s křečemi, při chorobách žlučových cest a střevních chorobách, také při bolestivé menstruaci. Při zánětu průdušek a horních cest dýchacích se používá jako expektorans. Díky obsahu saponinu silic se používá k léčbě střevních a parazitálních onemocnění.