Zpět na seznam

Černohlávek obecný

Prunella vulgaris

Detail
Kategorie Trvalky
Barvy listů zelená
Tvary listů okrouhlé, vstřícné
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červenec, Srpen, Září, Říjen
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, hlinité půdy, nenáročné
Použití rostliny v lékařství, v potravinářství
Použitelné části rostliny květ, list, stonek
Popis

Černohlávek obecný je vytrvalý, nízký druh. Ve válcovitých plodenstvích se vyvíjí asi šedesát tvrdek, které jsou většinou po čtyřech ve vytrvávajících kališích. Kališní ušty jsou hnědé, po krajích silně chlupaté. Tvrdky jsou v obrysu oválné až vejčité, na hřbetní straně vypouklé, na břišní dvouoké. Na vrcholu jsou zaoblené, na bázi v místě pupku zašpičatělé. Oplodí je jemně bradavičnaté,středně lesklé. Barva oplodí je skořicově hnědá, s tmavším kýlem na břišní straně a s tmavším okrajem. Tvrdky jsou asi 1,9 mm dlouhé a 1 mm široké. Na rozdíl od jiných druhů čeledi oplodí ve vodě neslizovatí.

Klíční listy jsou téměř okrouhlé, lysé, na konci zaokrouhlené až nepatrně vykrojené a naspodu typicky uťaté až mělce chobotnaté, čepele v délce 4 - 5 mm spočívají na asi stejně dlouhých řapících. První listy jsou vstřícné a vyrůstají na velmi krátkých stonkových článcích, takže první páry činí dojem listové růžice. Listy jsou široce vejčité, na konci zaokrouhlené až tupě špičaté, na okraji nevýrazně a mělce chobotnaté, čepele jsou asi 10 - 15 mm dlouhé, řapíky asi poloviční, žilnatina je zpeřená. První listový pár je lysý až olysalý, další dva páry bývají zejména v mládí chlupaté, později olysalé a větší.

Druh kvete od začátku léta do pozdního podzimu.

Čeleď:
Lamiaceae – hluchavkovité

Výskyt:
Rostlina se vyskytuje u cest, na mezích, v lesích, na paloucích, pastvinách a ve víceletých pícninách.

Množení:
Černohlávek se množí generativně tvrdkami a vegetativně zakořeňujícími lodyhami. Klíční rostliny se objevují po celé vegetační období, zejména zjara v dubnu a květnu.

Rostlina je z velké části rozšiřována činností člověka, dále zažívacím ústrojím zvířat, větrem i vodou.

Použití:
Z pícninářského hlediska je rostlina méně ceněna, protože obsahuje třísloviny, saponiny a éterické oleje, ve větším množství zhoršuje kvalitu sena. Kvetoucí nať se používá v lékařství i v lidovém léčitelství. Mladé listy se místy přidávají do jarních salátů. Je také rostlinou medonosnou.
Nové fotografie rostlin