Zpět na seznam

Bolševník obecný

Heracleum sphondylium

Detail
Kategorie Trvalky
Tvary rostliny okolík
Barvy listů zelená
Tvary listů okrouhlé
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, hlinité půdy
Popis

Bolševník obecný je statná vytrvalá bylina. Dvounažka bolševníku se skládá z nažek, spojených nitkovitým plodonošem. Nažky jsou ploché, v obrysu široce vejčité, na vrcholu mají zbytek čnělky, na bázi pupek, po obvodu nažky se táhne úzký blanitý lem. Na hřbetní straně se nažky jsou tři žebra, mezi nimiž jsou čtyři olejové kanálky. Dva prostřední zasahují asi do poloviny nažky, dva postranní asi do dvou třetin. Na břišní straně je jizva po plodonoši a z jejich stran vedou kanálky, které sahají asi do poloviny nažky. Oplodí je lysé, matně, slámově nebo světle hnědé. Délka nažky je asi 10 mm, šířka asi 7 mm. Okolík obsahuje asi 15 okolíčků, z nichž každý nese asi dvacet dvounažek.

Klíční listy jsou podlouhlé, naspodu ztenčené v řapík v délce čepele, která je 17 - 22 mm dlouhá. První listy jsou okrouhlého tvaru, nevýrazně trojlaločné. Čepele jsou na okraji nepravidelně hrubě vroubkované, v průměru měří 25 - 40 mm a srdčitou bází přecházejí v řapík až dvakrát delší, než je čepel, řapík přisedá širokou blanitou pochvou. Žilnatina je zřetelná, rub čepele a její okraj je chlupatý.

Není to sice rostlina jedovatá, ale nedává žádný užitek. Při větším přemnožení je považována za plevel.

Čeleď:
Daucaceae – mrkvovité

Výskyt:
Rostlina roste na loukách a pastvinách, v příkopech a v křovinatých okrajích silnic, na lesních světlinách a loučkách, podél potoků, na polních mezích, v zahradách i na ruderálních místech, kolem sídlišť. Vyžaduje vlhčí stanoviště, vyskytuje se od nížin do subalpínského pásma. Je to druh velmi proměnlivý, botanicky se rozlišují tři poddruhy, z nichž některé jsou rozšířeny v chladnějších a vyšších polohách.

Množení:
Rostlina se množí převážně generativně a v menší míře i vegetativně vytvářením vedlejších růžic a stonků na rozvětvené kořenové hlavě kůlového kořene. Plody zrají od srpna do podzimu, některé vydrží na rostlině přes zimu. Semena mají hlubší klíční odpočinek. Klíční rostliny se objevují v březnu a v dubnu.
Nové fotografie rostlin