Detail
Kategorie |
Letničky |
Barvy rostliny |
žlutá, červená, bílá, růžová
|
Typy listů |
listnaté
|
Požadavky rostliny |
polostín, vlhko, náročné
|
Použití rostliny |
nádoby, ornamentální výsadby
|
Popis
Begonie jsou jednoleté nebo víceleté rostliny, ale i polokeře s typicky nesouměrnými listy. Společným znakem je dužnatý stonek, který se snadno láme. Begonie jsou oblíbené a vděčné pokojové rostliny. Jsou dekorativní, nemají nadměrné nároky na prostor a většinou neúnavně kvetou.
Zahradnicky rozdělujeme begonie ozdobné květem a begonie ozdobné listem. Druhy ozdobné listem mohou mít také pěkné květy.
Keřovité begonie s listy nejrůznějších tvarů a dekorativními květy v bohatých květenstvích, stojí mezi oběma předešlými skupinami. Begonie ozdobné květem se mohou ještě dále dělit podle hlavního období kvetení v průběhu roku. Například bíle a růžově kvetoucí
Begonia lorraine – hybridy kvetou jen v zimě, zatímco
Begonia elatior – hybridy se mohou úpravou světelných podmínek termínovat tak, že kvetou kdykoli během roku. Mezi záhonovými begoniemi, které kvetou v létě, jsou také odrůdy vhodné pro pokojové pěstování. Tyto
Begonia semperflorens –hybridy snesou více přímého slunečního záření a kvetou téměř po celý rok.
Jako rozlišovací znak mohou sloužit také podzemní orgány. Mnohé begonie mají vláknité kořeny, jiné podzemní stonek nebo hlízy. Hlíznaté begonie se musí, po přezimování nasucho, každý rok znovu vypěstovat z hlíz a jsou vhodné především pro balkonové a záhonové výsadby. Patří mj. k rodičům Elatior – hybridů. Tyto begonie, které kvetou po mnoho měsíců, jsou velmi podobné begoniím Lorraine, mají ale větší a intenzivněji zbarvené květy.
Begonie Elatior se prodávají v barvě bílé, žluté, růžové a červené, s květy jednoduchými i plnými.
Krásné kvetoucí rostliny se zpravidla koupí jen v zahradnictví. V poslední době se pěstují i miniaturní rostliny.
Pěstování:Begonie ozdobné květem vyžadují světlé stanoviště bez přímého slunce. Dobře snášejí pokojovou teplotu, vyšší teploty snižují trvanlivost květů. Teplotní nároky jednotlivých typů begonií jsou rozdílné: Begonie Elatior snáší teploty pod 18 stupňů, begonie Lorraine mohou být při 15 -18 stupních a Semperflorens – hybridy jsou ještě otužilejší.
V zimním období vyžadují vzdušné stanoviště, bez průvanu.Měli bychom dodržet dolní hranici teplot, aby se nešířilo obávané padlí.
Udržujeme mírnou vlhkost, škodí jak vyschnutí, tak převlhčení. Pro zálivku je vhodná měkká odražená voda. Rostlina se nesmí smáčet.Odkvetlé a zavadající části musíme pravidelně odstraňovat, aby se podpořil další vývin poupat a aby na rostlině nebyla živná půda pro choroby. Pokud jsou rostliny zdravé, můžeme je seříznout až na úroveň listů, poskytnout jim krátké období klidu ( dostatek světla, nižší teplota, sušší substrát), potom je přesadit a znovu normálně vypěstovat. Jinak je lepší pěstovat nové rostliny ze řízků.
Hnojení:Pravidelně přihnojujeme od jara do podzimu jednou za 7 -14 dní. Mírné přihnojení je prospěšné i pro rostliny kvetoucí v zimě, přispěje k úplnému rozkvětu všech poupat.
Přesazování:Přesazujeme po odkvetení nebo na jaře. Před přesazením udržujeme rostliny ve větším suchu, aby mírně zavadly a nebyla tak křehké. Substrát musí být kyprý a humózní s pH okolo 6. vhodné jsou hotové substráty. U keřovitých begonií a Semperflorens – hybridů je prospěšné občas zkrátit výhony, aby rostliny byly kompaktnější
Množení:Množíme vrcholovými řízky, které snadno zakoření ve vodě i v substrátu. Nejvhodnějším obdobím pro množení je po odkvetení. V každém případě je třeba odstranit květy a poupata. Mladé rostliny se zaštipují. Hlízy se mohou dělit rozřezáním. Během množené nebezpečí hniloby.
Choroby, škůdci:Padlí se šíří především v zimě. Na moučnatý povlak na listech je třeba dát pozor už při nákupu rostlin. Zničení parazita je obtížné, prevencí může být vzdušné stanoviště.
Popáleniny na listech a květech jsou způsobeny silným slunečním zářením. Přílišná vlhkost vyvolává hnilobu.