Zpět na seznam

Jalovec červenoplodý

Juniperus oxycedrus

Foto: Jalovec červenoplodý
Detail
Kategorie Jehličnany
Barvy listů zelená
Typy listů jehličnaté
Měsíce kvetení Únor, Březen, Duben, Květen
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, kamenité půdy, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny volně rostoucí živý plot, solitéra, skupinové výsadby, v lékařství, v potravinářství
Popis

Jalovec červenoplodý je dvoudomý keř nebo malý strom různých tvarů, dost podobný jalovci obecnému (Juniperus communis). Kůra je hnědošedá, odlupuje se v úzkých pruzích, větve jsou hranaté. Jehlice 5 -30mm dlouhé, tupé, špičaté, na líci se dvěma bělavými voskovými proužky oddělenými zelenou linkou, vyrůstají po třech v přeslenech. Samičí rostliny jsou kulovité, v době zralosti červenohnědé ojínené jalovičky o průměru 6 -20mm, dozrávající druhým rokem. Semena jsou vejcovitá, hranatá. Strom kvete od února do května.
Rozlišujeme nejméně dva poddruhy: Juniperus oxycedrus subsp.oxycedrus, který má spíše vzpřímený růst, užší jehlice, jalovičky velké 6 -10mm. Roste i na velmi chudých půdách, v celém Středozemé až do Sýrie a Libanonu.
Juniperus oxycedrus subsp. macrocarpa je vzpřímený nebo mírně poléhavý, má širší jehlice až 2,5mm, jalovičky jsou velké 8 -20mm v průměru, s povrchem spíše matným. Roste na dunách a pobřežních skalách v celém Středozemí kromě pobřeží Turecka, Sýrie a Libanonu.

Čeleď:
Cupressaceae - cypřišovité

Výskyt:
Jalovec červenoplodý je nenáročný druh, roste na skalnatém terénu, na všech typech půd asi do výšky 1000m n.m.

Použití:
Jalovec červenoplodý má velmi tvrdé a trvanlivé červenavé vonné dřevo, které se ve starověku používalo v řezbářství, k výrobě nábytku, k intarzování, později se využívalo k výrobě tužek. Destilací dřeva se získává hořká terpentýnová silice s antiseptickými účinky. Pěstuje se pro okrasu, např. v živých plotech. Dobře snáší řez.
Nové fotografie rostlin