Zpět na seznam

Cedr atlaský

Cedrus atlantica

Foto: Cedr atlaský
Detail
Kategorie Jehličnany
Výška rostliny do 30 m
Barvy listů zelená
Typy listů jehličnaté
Měsíce kvetení Září, Říjen, Listopad
Požadavky rostliny slunce, polostín, sucho, mrazuvzdorná, lehké půdy, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny v zemědělství
Popis

Cedr atlaský je robustní, až kolem 30m vysoký strom s kuželovitou, ve stáří nepravidelnou korunou tvořící patra, někdy je vrchol koruny plochý. Kmen je přímý, poměrně krátký. Borka má popelavou barvu, je dlouho hladká, ve stáří rozpukaná, černající. Větve jsou od kmene kolmo odstálé. Jehlice vyrůstají ve skupinách, po 20 -30, jsou 20 -30mm dlouhé. Semenné šupiny jsou dlouho k sobě přitisklé. Semena mají dlouhá křídla dozrávající až třetím rokem, kdy se šišky rozpadají stejně jako u jedlí. Strom kvete od září do listopadu.
Cedr atlaský je dlouhověký strom, dožívá se až 2000 let.

Čeleď:
Pinaceae - borovicovité

Výskyt:
Cedr atlaský roste v horách pohoří Atlas (Maroko, Alžírko), asi mezi 1000 a 2000m n.m. Upřednostňuje zejména lehčí, propustné, nezamokřené půdy. Dobře snáší silné mrazy.

Použití:
Tento cedr poskytuje kvalitní hnědé nebo hnědočervené vonné jádrové dřevo, které je odolné vůči hnilobě. Je vhodné pro stavby, používá se v truhlářství a řezbářství, pryskyřice byla kdysi používána k balzamování. V jižní Evropě se používá v okrasném sadovnictví. Pěstuje se několik kultivarů, např. ´Glauca´ s šedozelenými jehlicemi, ´Aurea´ se zlatožlutými jehlicemi, ´Fastigiata´ se sloupovitou korunou, ´Pendula´ s korunou převislou. V ČR se v současnosti pěstování rozšiřuje, roste zde nejlépe ze všech druhů rodu.
Nové fotografie rostlin