Detail
Kategorie |
Jehličnany |
Typy listů |
jehličnaté
|
Požadavky rostliny |
slunce, sucho, nenáročné
|
Použití rostliny |
solitéra, skupinové výsadby
|
Popis
Stromy, které patří k této druhově rozmanité rostlinné čeledi, se od sebe navzájem liší tvarem, zbarvením a velikostí. Jsou rozšířeny převážně v chladných nebo mírných pásmech severní polokoule, ale vyskytují se i v Latinské Americe a Indonésii.
V horských oblastech střední Evropy roste nejčastěji borovice lesní čili sosna ( Pinus sylvestris). Tento elegantní strom snáší teplotu do -40 stupňů.
Semena borovice pinie, olejnatá měkká jádra známe jako piniové oříšky, které mají lehce nasládlou chuť a konzumují se buď syrové nebo pražené.
Čeleď borovicovitých zahrnuje asi 120 druhů. Rozeznávají se podle počtu ostnatých jehlic různé délky vyrůstajících ze zkrácených větviček.
Jehličí borovice je velmi aromatické. Podle druhu může být měkké, špičaté nebo tuhé. Šišky jsou šupinaté útvary kuželovitého tvaru, které uzrávají během dvou let. Kůra v závislosti na druhu může být velmi rozdílná. Zbarvení sahá od světle šedé přes oranžovou až po tmavohnědou. Povrch je popraskaný a šupinatý. Semena jsou uložena v tvrdých šiškách. Jsou okřídlená, což usnadňuje jejich rozšiřování.
Čeleď:borovicovité
Použití:Léčebné účinky čeledi borovicovitých jsou už dlouho známy.Kolem roku 500 n.l. obsahovala čínská oficiální kniha léčiv také soupis mnoha přípravků, vyrobených z různých částí těchto stromů, z jehličí, pupenů, semen, mladých výhonků a hlavně pryskyřice.
Dřevo většiny borovic obsahuje terpentýn – pryskyřičný éterický olej světle žluté barvy. Ten byl v minulosti využíván pro průmyslové účely, jako ředidlo v lakýrnictví a malířství.
V současné době víme také o léčebných účincích této kůry. Inhalace terpentýnu je dobrá při zánětu průdušek. Můžeme ji ho použít na různé ekzémy. Z terpentýnu se také destiluje kalafuna, tvrdá sklovitá pryskyřice, která se používá jako přísada do hojivých mastí a náplastí. U nás se terpentýn získává z borovice lesní, v oblastech kolem Středozemního moře z borovice halabské ( Pinus halepensis)
Nálev z čerstvého borového jehličí pomáhá při revmatických onemocněních. K léčebným účelům se také používají velmi aromatické pupeny borovice lesní. Sklízejí se koncem zimy, protože v té době obsahují velké množství éterického oleje. Tato látka léčí nemoci horních cest dýchacích. Ledvinové obtíže a záněty močových cest. Je obsažena v bonbonech, sirupech a čajích.
Éterický olej z borovice může vyvolat podráždění kůže. V mnoha zemích je proto použití k léčebným upraveno zákonem.
Pěstování:Borovice potřebuje mnoho světla. Snese mráz i sucho. Vyhovují jí stepi a pustější oblasti. Není náročná na půdu, má ráda kyselé podloží i vápenaté nebo písčité půdy. Roste ve vyprahlých krajinách i v bažinatých oblastech nebo rašeliništích.
Množení:Borovici množíme odnožemi, výsevem, šlechtěním na podzim nebo na jaře.
Sklizeň:Během růstu sklízíme jehličí a výhonky určené k okamžitému použití. Pro získání pryskyřice, musíme nejprve udělat do kůry stromů zářezy.
Choroby, škůdci:Většinu druhů borovic musíme chránit před plísněmi a cizopasníky. Nejčastěji je napadají housenky bourovčíka toulavého nebo bekyně mnišky.