Zpět na seznam

Borovice halebská

Pinus halepensis

Foto: Borovice halebská
Detail
Kategorie Jehličnany
Výška rostliny do 20 m
Barvy listů zelená
Typy listů jehličnaté
Měsíce kvetení Březen, Duben, Květen
Požadavky rostliny slunce, polostín, sucho, teplomilná, vápenité půdy, kamenité půdy, nenáročné, zimní pokrývka
Použití rostliny v zemědělství
Popis

Borovice halebská je jehličnatý strom 20m vysoký, často s křivolakým kmenem i větvemi. Borka je zprvu popelavá, později hnědočervená, hluboce brázditá, letorosty dlouho světle šedé, pupeny neobsahují pryskyřici. Jehlice vyrůstají po dvou, jsou měkké, ohebné, jasně zelené, 6 -15cm dlouhé, často na koncích větví. Šišky úzce kuželovité, 5 -15cm dlouhé a 4cm široké, červenohnědé nebo žlutohnědé, lesklé, na dolů sehnutých, 1 -2cm dlouhých stopkách. Na stromech zůstávají často i několik let, postupně se zbarvují do šeda. Štítky semenných šupin jsou většinou hladké. Semena 4 -7mm dlouhá, s až 3mm dlouhým křídlem, dozrávají druhým rokem, na jaře třetího roku vypadávají. Strom kvete od března do května. Druhové jméno halebská je odvozeno od názvu města Aleppo v Sýrii.
Na Kypru, Krétě a v Kalábrii roste velmi podobná borovice kalábrijská (Pinus brutia). Tato borovice má ale delší, 11 -18cm dlouhé, tuhé, tmavozelené jehlice a šišky na krátkých, přímo odstálých nebo téměř přisedlých stopkách.

Čeleď:
Pinaceae - borovicovité

Výskyt:
Borovice halebská roste po celém Středozemí, je to zde nejrozšířenější druh borovice. Původní areál již není možné zjistit.
Je to velmi nenáročný teplomilný druh, dobře roste i na vyprahlých svazích, na skalách krasových terénů a to až do nadmořské výšky 1500. Roste také v aridních oblastech s ročním úhrnem srážek kolem 300m. Nesnáší mráz.

Použití:
Borovice halebská je v současnosti nejvýznamnější vápnomilný druh, nejčastěji používaný k zalesňování i extrémních stanovišť. Dřevo je průměrné kvality, pryskyřice se podobně jako u jiných borovic používá k výrobě terpentýnu, třísloviny se využívají v koželužství.
Nové fotografie rostlin