Zpět na seznam

Závojenka podtrnka

Entoloma clypeatum

Detail
Kategorie Houby
Šířka rostliny od 3 cm do 10 cm
Měsíce plodů Duben, Květen
Použití rostliny v potravinářství
Popis

Závojenky patří spolu s pavučinci a vláknicemi mezi druhově nejbohatší rody. V Evropě roste více než 200 druhů. Mezi závojenkami je mnoho druhů jedovatých. Spíše výjimkou je zcela neškodná závojenka podtrnka, která patří mezi vyhledávané chutné houby. Má klobouk 3 -10cm široký, s tupým hrbolkem ve středu, rozložený je na okraji zprohýbaný, šedý, šedohnědý, hedvábitě vláknitý. Lupeny jsou bělavé, pak masově zbarvené. Třeň je 4 -15 x 0,6 -2cm velký, bílý, vláknitý. Dužina je bílá, chuť i vůně okrově moučná. Výtrusný prach je růžový, výtrusy růžové, šesti - až sedmihranné, tenkostěnné, hladké.
Jedovatým druhem je závojenka jarní (Entoloma vernum). Je menšího vzrůstu, klobouk je mládí kuželovitého tvaru, pak zvonovitý. Již omylem několik požitých plodnic způsobí prudkou střevní otravu. Tato závojenka má klobouk 2,5 -5cm široký, hygrofánní, kuželovitý, široce zvonovitý s hrbolkem, olivově zelený, šedohnědý až černohnědý, hedvábně lesklý. Lupeny jsou bledě šedé, pak šedočervené. Třeň je 3 -8 x 0,3 - 0,5cm velký, často zploštělý, vláknitý, světlejší než klobouk. Dužina je bělavá, chuť i vůně nevýrazná, výtrusný prach je růžový, výtrusy světle růžové, pěti- až sedmihranné, tenkostěnné, hladké.
Podobným druhem je závojenka mechovkovitá (Entoloma prunuloides), nazývaná někdy „letní podtrnka“. Je jedlá, chutná moučně. Od závojenky podtrnky se liší velikostí spor.
Závojenka podtrnka bývá často zaměňována s jedovatými druhy závojenek, např. se závojenkou olovovou (Entoloma sinuatum), nebo častěji se závojenkou vmáčklou (Entoloma rhodopolium). Plodnice závojenky olovové jsou velké, masité, s kožově okrovým nebo popelavě zbarveným kloboukem. Nikdy neroste brzy z jara, ale až od června, v listnatých lesích a na vápnitých půdách teplých oblastí.

Čeleď:
Entolomataceae - závojenkovité

Výskyt:
Závojenka podtrnka roste od dubna do konce května ve skupinách nebo v pruzích v trávě, vždy mimo lesní porosty. Roste také v křovinách na okrajích lesů, v sadech nebo v parcích, vždy pod stromy nebo keři růžokvětých rostlin, např. pod hlohy, růžemi, trnkami, ale i pod ovocnými stromy. S těmito stromy nebo keři tvoří mykorrhizu. Závojenka podtrnka roste v celém mírném pásmu severní polokoule. S koncem jara končí její fruktifikace.
Závojenka mechovkovitá roste na obdobných mimolesních stanovištích.
Závojenka jarní roste na podobných stanovištích jako závojenka podtrnka, také na mezích a polích, vzácně i v řídkých jehličnatých lesích na písčitých půdách.

Použití:
Závojenka podtrnka patří mezi vyhledávané chutné houby. Pro svou okurkově moučnou chuť se stala kuchyňskou pochoutkou.
Nové fotografie rostlin