Zpět na seznam

Stroček trubkovitý

Craterellus cornucopioides

Foto: Stroček trubkovitý
Detail
Kategorie Houby
Šířka rostliny od 3 cm do 8 cm
Měsíce plodů Červenec, Srpen, Září, Říjen
Použití rostliny v potravinářství
Popis

Pro stroček trubkovitý jsou charakteristické černá barva, trubkovitý tvar a trsnatý růst plodnic. Houba je to sice nevzhledná, ale určitě upoutá pozornost. Na podzim je možné najít mezi opadaným listím dubů a buků trsy plodnic v nejrůznějším vývojovém stadiu, od malých pravidelných nálevek až po velké, nahoře zprohýbané, přehrnuté a potrhané, vždy uvnitř prázdné trychtýřky. Svým vzhledem sice k jídlu nelákají, ale chuť mají dobrou, jemně kořeněnou. Stroček trubkovitý tvoří mykorrhizu s listnatými stromy, především s duby a buky.
Další jedlý stroček, stroček kadeřavý (Pseudocraterellus sinuosus), má plodnice šedé a šedohnědé, zvlněný okraj klobouku je zbarven světle šedě až žlutookrově.
I když jsou stročky velmi snadno poznatelné, jeden druh byl dlouhou dobu považován za pravou lišku, protože má naspodu klobouku výrazné zvrásnění a žilkování připomínající lištny (nepravé lupeny) lišky. Tento druh se dnes jmenuje stroček šedý (Pseudocraterellus cinereus). Má ovocnou vůni, šedočerné zbarvení plodnic s kloboukem vmáčknutým a především zřetelně vyvinuté žilky a lištny naspodu klobouku jej velmi dobře charakterizují.
Stroček trubkovitý má celou plodnici otevřenou trubkou, klobouk je 3 -8cm široký, na povrchu hnědočerný až černý. Třeň je 5 -12 x 1 -2cm velký, dutý nebo otevřený. Hladká spodní strana klobouku a třeň jsou silně ojíněné. Dužina je šedočerná až černá, chuť i vůně je příjemná. Výtrusný prach je bílý. Výtrusy jsou bezbarvé, vejčitě elipsoidní, tenkostěnné, hladké. Bazidie mají nejčastěji dvě stopečky. Hyfy jsou bez přezek.
Stroček šedý má klobouk 2 -6cm široký, hluboko vmáčklý. Třeň je 3 -8 x 0,5 - 1,5cm velký. Klobouk a třeň jsou šedočerné, lištny popelavé, bělavě ojíněné. Dužina je šedohnědá, později černající. Chuť má nevýraznou, vůni silně ovocnou. Výtrusný prach je bílý. Výtrusy jsou bezbarvé, vejčitě elipsoidní, tenkostěnné, hladké, s jemně zrnitým obsahem. Bazidie mají čtyři stopečky. Hyfy mají přezky.

Čeleď:
Craterellaceae - stročkovité

Výskyt:
Stroček trubkovitý je druh rozšířený v celém mírném pásmu severní polokoule a pravděpodobně i v tropech. Stroček kadeřavý roste ve skupinách, poměrně vzácně, v létě a na podzim, v listnatých lesích a na kyselých půdách. Stroček šedý roste zřídka, jednotlivě i trsnatě, v listnatých lesích, zejména bukových.
Nové fotografie rostlin