Detail
Kategorie |
Houby |
Šířka rostliny |
od 4 cm
do 10 cm
|
Měsíce plodů |
Srpen, Září, Říjen
|
Použití rostliny |
v potravinářství
|
Popis
Rod sluka je v Evropě zastoupen pouze jedním druhem, po celém světě je jich ale čtrnáct. Sluka svraskalá se podobá některým pavučincům, dříve byla také do tohoto rodu řazena. S pavučinci má společný rezavohnědý výtrusný prach a mandlovité bradavičnaté výtrusy.
Pro pavučince typický pavučinkový závoj mezi třeněm a okrajem klobouku je u sluky v mládí nahrazen blankou, která se růstem klobouku odtrhává a zůstává z ní na třeni blanitý prsten, jehož okraj je rozštěpený, dvojitý. Z původního celkového obalu mladých plodnic zůstane naspodu třeně vyvinutých plodnic jen zbytek, pochvička - botka. Ta nemusí být vždy patrná, to platí i o prstenu, který bývá u starších plodnic opadlý.
Sluka svraskalá má klobouk 4 -10cm široký, v mládí vejčitý až kulovitý, potom rozložený, hlínově žlutavý, až okrový, zamlada s modravým odstínem, na povrchu ojíněný, pak olysalý. Za sucha je rozpraskaný nebo svraskalý. Lupeny jsou polovolné, zprvu bělavé, pak hlínově žlutavé a pod lupou zubaté. Třeň je 5 -10 x 1 -2cm velký, špinavě bílý, s bělavým blanitým prstencem, který má dvojitý okraj. Dužina je bílá, neměnná, chuť houbovitá, vůně příjemně kořenitá. Výtrusný prach je rezavohnědý, výtrusy okrově žluté, mandlovité, mírně ztlustá stěna je bradavičnatá.
Sluku svraskalou nelze zaměnit s žádnou jinou houbou. Vzdáleně ji mohou připomínat dvě polničky - polnička ranná a polnička tuhá. Oba druhy rostou nejčastěji mimo les, od jara do podzimu. Plodnice polniček jsou drobné, dosahují jen poloviční velikosti sluk, mají moučnou chuť i vůni. Polnička tuhá má dužinu nahořklé chuti.
Čeleď:Cortinariaceae - pavučincovité
Výskyt:Sluka svraskalá tvoří ektotrofní mykorrhizu se smrkem, borovicí, někdy i jedlí. Je to houba podhorských a horských jehličnatých lesů, zejména pokud tyto lesy rostou na kyselých půdách. Je možné ji najít také v písčitých borech. Fruktifikuje od srpna do října. Roste roztroušeně v celém mírném pásmu severní polokoule, byla nalezena i v Grónsku a v Laponsku.
Použití:Sluka svraskalá patří na rozdíl od pavučinců mezi chutné, vysoce ceněné houby. Znalci dovedou připravit tak, že chutná jako maso.