Detail
Kategorie |
Houby |
Šířka rostliny |
od 5 cm
do 10 cm
|
Měsíce plodů |
Červen, Červenec, Srpen, Září, Říjen
|
Použití rostliny |
v potravinářství
|
Popis
Pečárka lesní nemá nikdy bílý klobouk, ale posetý tmavohnědými matovými šupinkami. Čerstvá plodnice se po poškrábání celá zbarvuje karmínově. Má klobouk 5 -10cm široký, na bělavém podkladu s tmavohnědými až skořicově hnědými šupinkami. Lupeny jsou světle šedorůžové až hnědošedé, pak čokoládové. Třeň je 6 -12 x 1 -1,5cm velký, bělavý, šedý, hladký, prsten je bílý. Dužina je bělavá, pak světle karmínová až purpurová. Chuť je nevýrazná, vůně kořenitá. Výtrusný prach je purpurově hnědý, také výtrusy jsou stejné barvy.
Jsou vejčité, tlustostěnné, hladké.
Pečárka vzácná (Agaricus augustus) patří k méně častým druhům. Je to naše největší a nejkrásnější pečárka. Malé skupiny vysokých statných a masitých plodnic nemůže nikdo přehlédnout. Má klobouk 10 -25cm široký, žlutavý, pokrytý tmavohnědými nebo skořicově hnědými přitisklými šupinami.
Mezi šupinami je hnědý, uprostřed také hnědý. Lupeny jsou dlouho bělavé, pak šedavé, nakonec hnědočervenavé se světlejším ostřím. Třeň je 10 -25 x 2 -4cm velký, bělavý, žlutavý, žlutavě skvrnitý, pak okrově žlutavý, jemně šupinkatý se žlutavým blanitým prstenem, pod ním jsou odtstálé šupinky. Dužina je bílá, nepatrně žloutnoucí, ve stáří žlutohnědá. Chuť je nevýrazná, vůně anýzová. Výtrusný prach je čokoládově hnědý, výtrusy tmavě hnědé, vejčité, tlustostěnné, hladké.
Příbuzným druhem je
pečárka Langeova (Agaricus langei). Je větší, zbarvená podobně jako pečárka lesní. Má lesklý povrch i dužinu, která po poranění mnohem živěji červená. Je také jedlá.
Pečárku lesní je možné zaměnit za s jedovatou pečárkou perličkovou, která ale nikdy po poranění nečervená, ale slabě žloutne, a báze třeně se zbarvuje intenzivně chromově žlutě. Páchne nepříjemně fenolem.
Čeleď:Agaricaceae - pečárkovité
Výskyt:Mnoho pečárek roste mimo lesní porosty, pečárka lesní a pečárka vzácná jsou ale pravé „lesní druhy“. Oba vyrůstají pouze v lesích jehličnatých, především ve smrčinách, na místech bohatých na dusíkaté látky.
Pečárka lesní je velmi hojný druh, rozšířený v celém mírném pásmu severní polokoule. Roste ve skupinách od červena do října.
Pečárka Langeova roste v listnatých lesích.
Použití:Pečárku vzácnou i pečárka lesní patří mezi velmi chutné druhy. Nejchutnější jsou mladé plodnice se šedočervenými plodnicemi.