Zpět na seznam

Opěnka měnlivá

Kuehneromyces mutabilis

Foto: Opěnka měnlivá
Detail
Kategorie Houby
Šířka rostliny od 3 cm do 6 cm
Měsíce plodů Květen, Červen, Červenec, Srpen, Září, Říjen
Použití rostliny v potravinářství
Popis

Opěnka měnlivá je dřevní saprotrofní houba, která je pro chuťové vlastnosti houbaři hojně hledaná. V některých zemích se dokonce pokoušeli ji pěstovat. Roste v trsech, má klobouk 3 -6cm široký, hygrofánní, skořicově hnědý, žlutohnědý, za vlhka na okraji tmavší, rýhovaný. Lupeny jsou bledé, hlínové až rezavohnědé. Třeň je 3 -6 x 0,4 -0,8cm velký, rezavohnědý, pod mizivým prstenem ježatý, odstále šupinkatý. Dužina je bledě žlutohnědá, chuť i vůně houbová, výtrusný prach je skořicově hnědý, výtrusy jsou hnědé, elipsoidní, tenkostěnné, hladké. Cheilocystidy jsou břichaté, na vrcholu zúžené.
Opěnce měnlivé se velmi podobá příbuzný, ale vzácnější druh, opěnka dřevožijná (Kuehneromyces lignicola). je světlejší, třeň nemá šupinkatý, ale vláknitý, roste pozdě na jaře nebo počátkem léta v horách na dřevech jehličnanů.
Při sběru opěnek hrozí velké nebezpečí záměny s jedovatými druhy z rodu čepičatka (Galerina). Některé druhy, např.čepičatka okrajová (Galerina marginata) a čepičatka podzimní (Galerina autumnalis), obsahují v plodnicích tytéž jedy jako náš nejjedovatější druh muchomůrka zelená. Množství toxinů v plodnicích jmenovaných čepičatek je asi desetkrát nižší než u jedovatých faloidních muchomůrek. Otrava může nastat, ale její průběh bývá mírnější. První příznaky otravy, zvracení a průjmy, se objevují až za 10 -14 hodin, kdy dojde k narušení činnosti jater. S opěnkou měnlivou bývá nejčastěji zaměňována čepičatka okrajová, dřevní druh rostoucí velmi často na jehličnatých pařezech, častěji v podhorských oblastech. Tento druh poznáme podle hladkého třeně nebo bělavě skvrnitého od přitisklých šupinek, podle okrově hnědě zbarvených lupenů a moučné chuti.
Opěnka okrajová má klobouk 1,5 -4cm široký, hygrofánní, okrově hnědý, žlutohnědý, s rýhovaným okrajem. Lupeny jsou žlutavě hnědé, okrově hnědé. Třeň je 3 -6 x 0,2 -0,4cm velký, hladký, okrově hnědý, rezavohnědý, na bázi tmavší. Dužina je žlutohnědá, chuť i vůně moučná, výtrusný prach je rezavohnědý, výtrusy hnědé, vejčité nebo mandlovité, tenkostěnné, bradavičnaté. Cheilocystidy jsou lahvicovité.

Čeleď:
Opěnka měnlivá patří do čeledi Strophariaceae - límcovkovité. Čepičatka okrajová patří do čeledi Cortinariaceae - pavučincovité.

Výskyt:
Opěnka měnlivá roste vždy v trsech až o desítkách plodnic od jara až do konce října na pařezech listnatých stromů, vzácněji jehličnatých. Nejčastěji ji najdeme na bukových, březových, lipových, jedlových a smrkových pařezech. Opěnka roste nejen v lesích, ale i v zahradách a parcích, kde se mohou vyskytovat i na bázi živých kmenů. Roste v celém mírném pásmu severní polokoule. Roste v nížinách i v horách.
Čepičatka okrajová roste na jižní Moravě a v Karpatech kromě jehličnatých pařezech i na listnatých.

Použití:
Opěnku měnlivou je možné používat k jakékoliv kuchyňské úpravě, lepší je ale odřezat tužší šupinkaté třeně.
Nové fotografie rostlin