Zpět na seznam

Muchomůrka panterová - tygrovaná

Amanita pantherina

Foto: Muchomůrka panterová - tygrovaná
Detail
Kategorie Houby
Výška rostliny od 5 cm do 15 cm
Měsíce plodů Červen, Červenec, Srpen, Září
Požadavky rostliny slunce, teplomilná
Popis

Muchmůrka panterová je nebezpečně jedovatá houba. Klobouk má široký 30 -130mm, tence masitý, v mládí kulovitý, později zvonocovitý, slizký, celý krytý drobnějšími, často pravidelně soustředěně uspořádanými zbytky plachetky, olivově hnědý nebo žlutohnědý. Okraj klobouku je u dospělých plodnic pravidelně rýhovaný. Lupeny jsou tenké, husté, bílé, u třeně volné, vysoké až 12mm.

Třeň je vysoký 50 -150mm a tlustý 10 -25mm, bílý, zpočátku plný, později dutý s visutým, menším, bílým, blanitým, hladkým a často pomíjivým prstenem. Na bázi má polokulovitou až válcovitou hlízu uloženou v přirostlé, čistě bílé, dost rychle pomíjivé pochvě s obrubou ve tvaru tupého límečku. Nad pochvou bývají dva i více přidaných prstenců.

Dužina je tenká, bílá, neměnlivá, s nenápadně houbouvou chutí i vůní, která připomíná vůni medu.

Výtrusy jsou vejčité, hladké, bezbarvé, výtrusný prach je bílý.

Muchomůrka panterová se zaměňuje s muchomůrkou šedou, která voní po syrových bramborách. Je možné ji také zaměnit za jedlou a velmi dobrou muchomůrku růžovku - masáka. U růžovky je vždy růžový odstín, alespoň na překrojené bázi třeně.

Při sběru jedlých muchmůrek je zapotřebí velká opatrnost zejména u mladých nevyvinutých plodnic.

Muchomůrka panterová je často nazývána nepřesně tygrovaná nebo tygrovitá. Lidově se jí říká panterka.

Výskyt:
Muchomůrka panterová roste jednotlivě od června do září ve všech typech lesa, pod jehličnatými i listnatými stromy, ale častěji teplejších polohách, na výslunných okrajích lesů, kam dosahují kořeny stromů.

Varování:
Muchomůrka panterová je velmi jedovatá, způsobuje otravy mykoatropinového typu, které mohou mít velmi těžký průběh. Bez včasného zásahu lékaře mohou způsobit smrt.
První příznaky se projeví za půl až dvě hodiny po požití.
Nové fotografie rostlin