Zpět na seznam

Muchomůrka císařka

Amarita caesarea

Foto: Muchomůrka císařka
Detail
Kategorie Houby
Výška rostliny od 8 cm do 16 cm
Šířka rostliny od 8 cm do 20 cm
Měsíce plodů Červen, Červenec, Srpen, Září, Říjen
Požadavky rostliny stín, teplomilná
Použití rostliny v potravinářství
Popis

Muchomůrka císařka je houba rostoucí v teplých oblastech našeho státu. Má klobouk 8 -20cm v průměru, v mládí je polokulovitý, nebo zvoncovitý, později ploše rozložený, holý a hladký, jen občas s několika nepravidelnými zbytky plachetky, na okraji jemně a hustě rýhovaný, oranžově červený, později bledne do žlutavého nádechu a někdy až dožluta, je masitý. Lupeny jsou vysoké a husté, v mládí zykryté žlutavým závojem, živě žluté až zlatožluté. Třeň je 8 -16cm vysoký a 2 -3cm tlustý, téměř válcovitý, pouze mírně k vrcholu zúžený a dole poněkud kyjovitě rozšířený, hladký, v mládí plný, později vatovitě vycpaný a nakonec dutý, jasně světle žlutý až zlatožlutý. V horní části třeně zůstává ze závoje velký rýhovaný prsten, který je dost široký, tence blanitý, měkký, dolů sklopený. Dolní část třeně je ponořena do široké, volné, laločnatě zprohýbané a potrhané pevné bílé pochvy, která je zbytkem plachetky, která původně obalovala celou mladou plodnici, která vypadala jako vajíčko postavené na užší vrchol. Dužina pod pokožkou klobouku a v horní části třeně je žlutá, jinde je světle nažloutlá nebo skoro až bílá, ve vodě se z ní vyluhuje žluté barvivo. Má nenápadnou vůni a příjemnou chuť. Výtrusný prach je skoro bílý, jen jemně nažloutlý.
Tato houba má různé barevné odchylky. Při trvale vlhkém počasí za nedostatku slunečního záření může být pouze žlutá, odrůda s pokožkou klobouku bílou nebo bělavou byla popsána jako var. alba. Lupeny jsou ale vždy žluté, jinak by šlo o některou smrtelně jedovatou, jinou muchomůrku.

Výskyt:
Muchomůrka císařka roste v nejteplejších oblastech našeho státu, hlavně v jižní části Moravy a na jižním Slovensku, v Čechách je velmi vzácná a vyroste jen v některých příznivých letech. Roste od konce června do počátku října, hlavně ale v červenci ve světlých listnatých lesích, především v řídkých travnatých dubinách nebo pod buky na hlinitých půdách, řidčeji se objeví také v křovinných porostech nebo na lesních loučkách, v literatuře se ale uvádí její výskyt také v lesích jehličnatých pod různými druhy borovic nebo ve smrčinách. Je to výborná jedlá houba, kterou je možné v typické podobě snadno poznat.
Nové fotografie rostlin