Zpět na seznam

Lišák zprohýbaný

Hydnum repandum

Detail
Kategorie Houby
Šířka rostliny od 6 cm do 15 cm
Použití rostliny v potravinářství
Popis

Lišákovité a lošákovité houby se liší od ostatních stopkovýtrusných hub přítomností ostnů naspodu klobouku, které mají stejnou funkci jako lupeny nebo rourky - nesou na svém povrchu rouško neboli hymenium, kde se tvoří rozmnožovací útvary, výtrusy. Mezi nejznámější rody této skupiny s ostnitým hymenoforem patří ježatec (Creolophus), lžičkovec (Auriscalpium), korálovec (Hericium), lošák (Hydnellum) a lošáček (Phelodon).
Plodnice lyšáka zprohýbaného rostou jen málokdy jednotlivě, většinou se vyskytují ve skupinkách, pruzích nebo kruzích. Existuje větší množství barevných i tvarových odchylek, významné jsou jen čistě bílé plodnice. Žemlově zarvené plodnice se podobají pozemnímu choroši krásnopórce žemličce (Albatrellus confluens), která má jako všechny chorošované houby naspodu klobouku rourky.
Lišák zprohýbaný je možné zaměnit s blízce příbuzným a jedlým lišákem narezavělým (Hydnum rufescens), která má ale plodnice drobnější, klobouk maximálně 7cm v průměru a centrální třeň, která je celkově tmavší, oranžově žlutý nebo oranžově hnědý. Roste na stejných stanovištích jako lišák zprohýbaný.
Lišák zprohýbaný má klobouk 6 -15cm široký, zprohýbaný, pevný a křehký, suchý, jemně plstnatý, později olysávající, bělavý až žemlový, žlutavý, ostny na spodu klobouku jsou 2 -6mm dlouhé, bělavé, žlutavé, sbírající na třeň. Třeň je 2 -7x 1 -3cm velký, obyčejně excentrický, ale často i centrální, bílý až žlutavý, plstnatý, pak olysávající. Křehká dužina je bílá až žlutavá. Chuť má nakyslou, vůni příjemnou. Výtrusný prach je bělavý, výtrusy jsou bezbarvé, krátce elipsoidní až kulovité, tenkostěnné, hladké, se zrnitým obsahem nebo jednou velkou kapkou. Hyfy jsou tenkostěnné, větvené, s přehrádkami a přezkami.
Drobnější tmavší plodnice a centrální třeň má lišák narezavělý.
Mykorrhizní lošákovité houby a také lišák zprohýbaný signalizují úbytek nejen v počtu plodnic, ale i výrazné vymírání druhů a celých skupin druhů. Většina lošáků je považována za ohrožené druhy.

Čeleď:
Hydnaceae - lišákovité

Výskyt:
Lišák zprohýbaný roste v celém mírném pásmu severní polokoule, v Evropě prakticky ve všech zemích. U nás roste v létě a na podzim v lesích listnatých, jehličnatých i smíšených, od nížin až po vysoké hory. Je vázán mykorrhizně na duby, buky, ale je možné ho nalézt i pod smrky. Upřednostňuje jílovité půdy.

Použití:
Plodnice lišáku zprohýbaného jsou jedlé, ale pro svou tuhost a nakyslou chuť jsou vhodné do směsí s jinými houbami.
Nové fotografie rostlin