Zpět na seznam

Křemenáč březový

Lyccinum versipelle

Foto: Křemenáč březový
Detail
Kategorie Houby
Šířka rostliny od 4 cm do 15 cm
Měsíce plodů Červenec, Srpen, Září, Říjen
Použití rostliny v potravinářství
Popis

Křemenáč březový tvoří mykorrhizu s břízami podobně jako kozák březový. Má klobouk 4 -15 cm široký, jemně plstnatý, ploše polokulovitý, na okraji s blanitým lemem, zbarvený žlutooranžově, žlutohnědě nebo oranžově hnědě. Póry jsou velmi drobné a již od mládí šedavé, později šedohnědé. Třeň je 5 -10 x 2 -5cm velký, bělavý, od mládí pokrytý hnědočernými až červenými šupinkami, dobře viditelnými pod lupou. Dužina je bílá, na řezu se zbarvuje do růžova až lila a nakonec tmavne, až téměř černá. Chuť i vůně je houbová, výtrusný prach žlutohnědý, výtrusy medově hnědé, elipsoidně vřetenovité, tlustostěnné, hladké. Cystidy jsou vřetenovité.
Křemenáč březový a křemenáč osikový nebyly dříve rozlišovány. První ale roste výhradně pod břízami a druhý pod osikami. Oba druhy se liší zbarvením. Křemenáč březový má klobouk žlutohnědý a křemenáč osikový oranžově červený nebo oranžově hnědý. Póry jsou u křemenáče březového už od mládí šedivé, později šedohnědé, u křemenáče osikového jsou velmi dlouho bělavé. Křemenáč březový má třeň od mládí tmavě černavě šupinkatý, zatímco šupinky křemenáče osikového jsou v mládí bílé a teprve později tmavnou.

Čeleď:
Boletaceae - hřibovité

Výskyt:
Křemenáč březový roste i na rašeliništích, pokud jsou zde přítomny břízy. Fruktifikuje od léta a na podzim jednotlivě nebo ve skupinkách ve všech lesích, kde roste bříza, také v zahradách a parcích pod jednotlivými stromy. Byl nalezen i vysoko v horách, např. na Kavkaze ve výšce 2500m, nebo v severské tundře, kde tvoří mykorrhizu s nízkými břízami. Vyskytuje se i za severním polárním kruhem, např. v Grónsku, v Laponsku, je rozšířen v celém mírném pásmu severní polokoule.

Použití.
Křemenáč březový můžeme použít pro jakoukoliv kuchyňskou úpravu.
Nové fotografie rostlin