Detail
Kategorie |
Houby |
Šířka rostliny |
od 3 cm
do 8 cm
|
Měsíce plodů |
Červenec, Září, Říjen
|
Použití rostliny |
v potravinářství
|
Popis
Chorošované houby tvoří skupinu, která se výrazně podílí na rozkladu dřevní hmoty v lesích. Rostou buď jako dřevní saprotrofní houby na odumřelých kmenech, pařezech a větvích, nebo na živých stromech jako saproparaziti. Rod Albatrellus je výjimkou, protože všech 19 druhů rostoucích na severní polokouli jsou pozemní houby vyživující se saprotrofně nebo tvořící mykorrhizu se stromy.
Krásnopórky se liší od většiny chorošovaných hub také způsobem růstu plodnic, protože plodnice nemohou během růstu od sebe přijmout drobné lodyhy nebo větvičky stojící jim v cestě, jak je tomu u většiny chorošů. Rostou tedy stejným způsobem jako houby hřibotvaré (Boletales) a lupenotvaré (Agaricales), překážku odtlačí (všesměrový růst). Plodnic krásnopórek patří mezi jednoleté, odumřou tedy a rozpadnou se v témže roce, kdy vyrostly.
Z šesti evropských druhů jsou krásnopórka žemlička a
krásnopórka mlynářka (Albatrellus ovinus) nejčastějšími druhy. Ale v oblastech se silně znečištěným životním prostředím je nenajdeme.
Krásnopórka žemlička má klobouk 3 -8cm široký, okrový, žemlový. Drobné rourky jsou bílé. Třeň je 2 -8 x 1 -4cm velký, bílý. Dužina je bílá, pod kapkou síranu železnatého se zbarvuje cihlově červeně. Chuť má nahořklou nebo kyselou, vůni nevýraznou. Výtrusy jsou bezbarvé, vejčité, tenkostěnné, hladké, slabě amyloidní. Hyfy jsou tenkostěnné, s přezkami.
Krásnopórka mlynářka má klobouk široký 3 -15cm, bělavý, nažloutlý, často rozpraskaný. Drobné rourky jsou bílé, žlutavé, po otlačení žluté. Třeň je 2 -8 x 1 -4cm velký, bílý. Dužina je bílá, žloutnoucí, pod kapkou síranu železného se zbarvuje šedě. Chuť má příjemnou, vůni nevýraznou. Výtrusy jsou bezbarvé, skoro kulovité, tenkostěnné, hladké, neamyloidní. Hyfy jsou teknkostěnné, s přezkami.
Blízce příbuzný druh krásnopórky mlynářky je
krásnopórka podobná (Albatrellus subrubescens), rostoucí pod borovicemi a jedlemi. Liší se nahořklou chutí a mikroskopicky - výtrusy amyloidními, ale neliší se bezpřezkatými hyfami.
V listnatých lesích, zejména v bučinách, je možné vzácněji najít
krásnopórku hřebenitou (Albatrellus cristatus), která má klobouk hnědozelený nebo olivově zbarvený.
Čeleď:Krásnopórka žemlička i krásnopórka mlynářka patří do čeledi Polyporaceae - chorošovité.
Výskyt:Krásnopórky rostou v jehličnatých lesích, zejména v kyselých půdách. Mnohem častěji se vyskytují v horských a podhorských polohách. Plodnice krásnopórky mlynářky rostou jednotlivě, výlučně pod smrky, zatímco plodnice krásnopórky žemličky, srostlé v trsy, rostou pod nejrůznějšími druhy jehličnanů. Nejlepší podmínky pro tvorbu plodnic jsou v létě a na podzim.
Použití:Všechny jmenované druhy krásnopórek jsou jedlé, ale pro tužší konzistenci hůře stravitelné.