Zpět na seznam

Krásnoporka kozí noha

Albatrellus pes -caprae

Foto: Krásnoporka kozí noha
Detail
Kategorie Houby
Šířka rostliny od 4 cm do 10 cm
Měsíce plodů Červenec, Srpen, Září, Říjen
Popis

Krásnoporka kozí noha má plodnice vyrůstající jednotlivě nebo po dvou až třech, dole srůstají. Klobouk je 4 -10cm široký, nepravidlený, klínovitý, ledvinitý, polokruhovitý nebo kruhovitý, laločnatě rozeklaný a zprohýbaný, špinavě hnědý s tmavšími hnědými šupinami, mezi nimi políčkovitě rozpukaný, někdy až do spodní bílé dužiny, matný, na okraji v mládí podvinutý. Naspodu má bílé krátké rourky, které sbíhají na třeň a mění se v síťku, jejíž póry jsou velké, 0,8 -1,5cm široké, bělavé, později žloutnou a při poranění zelenají. Třeň je krátký, 2 -4cm tlustý, postranní nebo výstředný, dole někdy hlízovitě napuchlý, většinou prohnutý nebo pokřivený, v horní části bílý, se síťkou, dole žlutavý. Dužina je bílá, později nažloutlá, uprostřed klobouku a třeně až citrónová, na vzduchu barvu nemění, je masitá, dost tuhá a křehká. Skládá se z tenkostěnných bezbarvých vláken bez přezek, nemá zvláštní vůni. Bazidie jsou kyjovité, většinou se čtyřmi stopečkami na kterých vyrůstají opakvejčité nebo oválné výtrusy, někdy dolů hruškovitě zúžené a špičaté, bezbarvé, obyčejně s jednou velkou olejovou kapkou a s hladkou stěnou.
Nejvíce se tomuto druhu podobá krásnoporka hřebenitá (Albatrellus cristatus). Její plodnice vyrůstají někdy i jednoltivě, ale častěji v menších trsech. Klobouk má hnědozelený, na okraji žlutozelený, uprostřed rozpukaný v hrubé a odstávající šupiny, třeň je někdy středový, nejčastěji výstředný, někdy také postranní, často dole srůstá s třeni sousedních menších plodniček, klobouky ale většinou nesrůstají a zůstávají samostatné. Póry rourek jsou v mládí drobné až okrouhlé, až později se zvětšují a jsou hranaté, ve stáří někdy až rozthané, bílé až špinavě žlutavé.

Výskyt:
Krásnoporka kozí noha roste u nás dost vzácně ve smrkových lesích, zejména v podhorských smrčinách. Ve Francii roste také v bukových a dubových lesích. Hojně se vyskytuje v Alpách, kde se sbírá jako jedlá houba. Roste také ve Spojených státech amerických a v Austrálii. Na rozdíl od velké většiny chorošovitých hub neroste na dřevě, ale stejně jsko ostatní druhy krásnoporek na zemi a v hrabance.
Krásnoporka hřebenitá se u nás vyskytuje častěji. Roste v bukových lesích, někdy i dubových, hlavně na okrajích lesa, lesních světlinách a na travnatých lesních cestách v létě a na podzim. Vzácnějí se vyskytuje také v jehličnatém lese, např. pod jedlemi.

Použití:
Krásnoporka kozí noha je u nás jako jedlá houba bez většího významu, protože se vyskytuje jen ojediněle a ne každým rokem.
Krásnoporka hřebenitá je jedlá, ale není chutná. Její dužina obsahuje hodně oleje, proto plodnice zvláště vyhledává a ničí hmyz, a to i sušené plodnice v herbářích apod.
Nové fotografie rostlin