Zpět na seznam

Klouzek obecný

Suillus luteus

Detail
Kategorie Houby
Šířka rostliny od 4 cm do 12 cm
Měsíce plodů Červenec, Srpen, Září, Říjen, Listopad
Použití rostliny v potravinářství
Popis

Klouzek obecný tvoří mykorrhizu s borovicemi, nejčastěji s druhy, které mají po dvou jehlicích ve svazečku. Má klobouk 4 -12cm široký, hnědý mazlavý. Póry jsou bledě žluté. Třeň je 3 -11 x 1 -2,5cm velký, žlutavý, nad hnědofialovým prstenem hnědě zrnitý. Dužina je bílá nebo žlutavá, pod kapkou roztoku síranu železnatého se zbarvuje šedomodře. Chuť mí ovocnou, vůni příjemnou. Výtrusný prach je hnědý. Výtrusy jsou světle žluté, vřetenovité, se ztlustlou stěnou, hladké. Cystidy jsou kyjovité, žluté.

Klouzek zrnitý (Suillus granulatus) tvoří také mykorrhizu s borovicemi. Má klobouk žlutohnědý nebo červenohnědý a třeň, která nemá prsten, je na povrchu zrnitý. Čerstvé plodnice mívají naspodu rourek kapičky mléčné tekutiny vytvořené gutací. Klobouk je 3 -10cm široký, hnědý, žlutohnědý, slizký. Třeň je 4 -5 x 2 -8cm velký, bledě žlutý, v horní části žlutě až hnědavě zrnitý. Dužina je bělavá, chuť nakyslá, vůně kořeněná. Výtrusný prach je okrově žlutohnědý, výtrusy bledě žluté, vřetenovité, se ztlustlou stěnou, hladké. Cystidy jsou kyjovité, žlutohnědě inkrustované.

Prsten na třeni chybí i dalším klouzkům - klouzku kravskému (Suillus bovinus), lišícímu se hlavně okrově hnědými rourkami, které ani v mládí nejsou žluté, dále klouzku vejmutovkovému (Suillus placidus), rostoucímu pod vejmutovkou a majícími bělavý klobouk, hřibu strakoši (Suillus variegatus) se sametově žlutohnědým kloboukem a olivově hnědými rourkami.
V Evropě zcela zdomácněly dva druhy klouzků s původním výskytem v Severní Americe. Jsou to klouzek skvrnitý (Suillus pictus) a klouzek douglaskový (Suillus amabilis). První k nám byl zavlečen společně s borovicí vejmutovkou, druhý s douglaskou, protože s nimi tvoří mykorrhizu.

Klouzek obecný by mohl být zaměněn jen se vzácným klouzkem žíhaným (Suillus sollinitus), který nemá prsten a naspodu má třeň růžové mycelium.

Čeleď:
Boletaceae - hřibovité

Výskyt:
Klouzek obecný roste především pod borovicí lesní, klouzek zrnitý nejen pod touto borovicí, ale také pod borovicí černou a pod klečí, stoupá vysoko do hor a dokonce byl sbírán i v alpínském stupni. Klouzek obecný je rozšířen v celém mírném pásmu severní polokoule a s vysazovanou borovicí byl zavlečen i do Jižní Ameriky a do Austrálie. Roste od léta do podzimu, v jižních zemích již od jara.

Použití:
Klouzek obecný je po stránce chuťové velmi výtečná houba stejně jako klouzek zrnitý.
Nové fotografie rostlin