Detail
Kategorie |
Houby |
Šířka rostliny |
od 10 cm
do 20 cm
|
Měsíce plodů |
Červen, Červenec, Srpen, Září
|
Popis
Pravý hřib satan je prudce jedovatá houba, ale pouze za syrova, delším varem se toxiny bílkovinného charakteru rozkládají a dobře uvařený hřib už není jedovatý. Kousek syrové plodnice velikosti nehtu, který polkneme při ochutnávání, vyvolá za krátkou dobu mnohahodinové zvracení a někdy i průjem. Příznaky intoxikace vystihuje starý lidový název pro satan - „bliják“.
Satan snadno poznáme podle špinavě šedého klobouku, karmínově červených pórů a břichatě ztlustlého třeně, který je uprostřed karmínově červený, nahoře pod kloboukem a na bázi žlutý. Dužina je na řezu bělavá a velmi pomalu modrající. Má klobouk 10 -20cm široký, špinavě šedý. Póry jsou zpočátku žlutavé, pak brzo karmínově červené, po otlačení modrozelené. Třeň je 4 -2 x 5 -10cm velký, břichatě zlustlý, pokrytý síťkou. Chuť je ořechová, vůně trochu nakyslá. Výtrusný prach je olivový, výtrusy žlutavé, eliptické, tlustostěnné, hladké. Cystidy jsou protáhle vřetenovité. Rozšířením, ekologií i toxicitou je hřibu satanu podobná
hřib nachový (Boletus rhodoxanthus). Poznáme ho podle načervenale šedohnědého klobouku, purpurových rourek a žlutého, málo ztlustlého třeně, který má na povrchu hustou purpurovou síťku. Je jedovatý.
S hřibem satanem je také zaměňován
hřib medotrbký (Boletus radicans). oba hřiby jsou si podobné barvou klobouku, ale žluté rourky a hořká chuť je odlišují. Hřib medotrbký má klobouk 6 -20cm široký, šedý, po otlačení modrající. Póry jsou citrónově žluté, po otlačení modrozelené. Třeň je 4 -13 x 3 -8cm velký, žlutý, nahoře se síťkou, po otlačení modrohnědý. Dužina je žlutá, v klobouku modrající. Chuť je hořká, vůně nepříjemná. Výtrusný prach je olivový, výtrusy žlutozelené, vřetenovité, tlustostěnné, hladké. Cystidy jsou kopinaté.
Za satany bývají považovány i houby „modráci“ s červeným ústím rourek, kovář, koloděj a hřib žlučový.
Čeleď:Boletaceae - hřibovité
Výskyt:Hřib satan je vzácný druh, vyžadující k růstu vápnité půdy, teplé oblasti a výskyt dřevin, se kterými tvoří mykorrhizu např. s bukem, dubem, habrem, méně s lískou, kaštanovníkem a lípou. U nás je jen asi 40 lokalit. Tento hřib roste v malých skupinkách od začátku července do září, na jihu Evropy roste už od června. V Severní Americe je velmi vzácný, roste pouze na západním pobřeží po duby. Častější je jemu podobný, také jedovatý Boletus eastwoodiae.
Hřib medotrpký roste po celé Evropě, v severní Africe a v Severní Americe.
Použití:Hřib medotrpký je nejedlý. Hřib nachový a hřib satan jsou jedovaté pouze za syrova.