Detail
Kategorie |
Houby |
Výška rostliny |
od 5 cm
do 15 cm
|
Šířka rostliny |
od 3 cm
do 10 cm
|
Měsíce plodů |
Září, Říjen, Listopad
|
Popis
Houževnatec pohárovitý je houba rostoucí na mrtvém dřevě. Plodnice rostou jednotlivě nebo po dvou až třech v malém trsu. Klobouk má 3 -10cm v průměru, v mládí je bochánkovitě vyklenutý, pak rozložený až nepříliš hluboce pohárovitě prohloubený, většinou nesouměrný, s okrajem podvinutým, pak mírně přehrnutým až jen mělce sklopeným, rozmanitě zvlněným a laločnatým, ve stáří krátce potrhaným, ztuha masitým, je hlínovitě hnědý s rezavě načervenalým odstínem, na povrchu velmi hustě pokrytý stejnoměrně rozloženými droboučkými rezavě hnědými šupinkami, jinak je špinavě okrově oranžový, při okraji hnědě žíhaný, ve stáří skoro lysý.
Lupeny jsou bílé až světle máslově nažloutlé, v mládí pouze žilkovitě vystupující, s tuhým ostřím, příčnými žilkami spojované, později 4 -8mm vysoké, s ostřím ostrým a nestejně jemně zubatým, hluboko sbíhající na třeň, který je 5 -15cm vysoký a 1 -1,5cm tlustý, rozmanitého vzrůstu, dolů kuželovitě zůžený, válcovitý, kyjovitý, často uprostřed vřetenovitě zduřelý, středový nebo málo výstředný, někdy až postranní, nahoře bílý až nažloutlý, směrem dolů stále hustěji pokrytý velmi drobnými rezavě hnědými šupinkami, které překrývají základní žlutavé zbarvení podkladu. Dole vybíhá často v hnědý kořenující výběžek pronikající až 5cm hluboko do dřeva.
Je plný, tuhý, kožovitě masitý. Dužina je bílá, dole v třeni a někdy i v kloboucích starých plodnic slámově žlutá, záhy značně tuhá, příjemně vonící, složená z vláken, hustě nepravielně spletených a částečně zeslizovatělých, z nichž některé mají tenkou, jiná tlustou stěnu a jódem nemodrají.
Výtrusný prach je bílý, výtrusy dlouze oválné, dolů šikmo přišpičatělé, bezbarvé, jejich stěna se jódem nebarví.
Anatomická stavba této houby složené z houbových vláken čili hyf dvojího typu, tlustostěnných a tenkostěnných, je příkladem tzv. dimitického hyfového systému. Tenkostěnná vlákna tvoří pod rouškem vrstvu, která se nazývá subhymenium a tato vlákna se nazývají generativní hyfy, protože jsou základem plodné vrstvy buněk, rouška čili hymenia. Monomitický hyfový systém se skládá pouze z hyf generativních, jediného typu, dimitický z vláken dvojího typu a trimitický z vláken trojího typu. Tyto anatomické rozdíly v dužině hub se staly základem pro moderní systematické třídění především dřevokazných hub, např. chorošovitých.
Výskyt:Houževnatec pohárovitý roste na mrtvém dřevě, pařezech a kořenech především vrb, topolů a javorů. U nás roste vzácněji v lužních lesích nejteplejších oblastí, v Polabí a Pojizeří, na jižní Moravě. Roste také na Slovensku.