Zpět na seznam

Holubinka olivová

Russula olivaceae

Foto: Holubinka olivová
Detail
Kategorie Houby
Výška rostliny od 9 cm do 20 cm
Měsíce plodů Červen, Červenec, Srpen, Září
Požadavky rostliny vápenité půdy, kyselé půdy, humózní půdy
Použití rostliny v potravinářství
Popis

Holubinka olivová má klobouk v mládí skoro kulovitý, pak polokulovitě sklenutý, nakonec rozprostřený a mírně prohloubený, dost tuhý a pevný, tlustě masitý až skoro k okraji, který je tupý, hladký, v dospělosti často praská. Je široký 9 -20cm, patří tak k největším holubinkám. Pokožka je v mládí lysá, brzy pak jemně sametová, při okraji v soustředěných kruzích, někdy jemně zvlněná, ne příliš pevná a lze ji sloupnout jen zčásti od okraje. Barvu má velmi proměnlivou, vínově nebo olivově zelenou, olivově hnědou až okrovou, k okraji nachovou až vínově červenou v kombinaci se zeleným odstínem, řidčeji je celý rok purpurově červený nebo fialový s okrovým odstínem, častěji se jednoltivé barevné odstíny s neznatelnými přechody střídají, takže plodnice jsou dosti pestré. Lupeny jsou 7 -15mm vysoké, husté, při okraji klobouku zaoblené, k třeni připojené až přirostlé, v mládí světle citrónově lžuté, přecházející do odstínu neapolské žluti, později okrově žluté až naoranžovělé, na ostří často s purpurovým nádechem. Třeň je mohutný, válcovitý, často prohnutý, 6 -10 x 2 -4cm velký, zřídka uprostřed vřetenovitě rozšířený nebo dole kyjovitě ztlustělý, tvrdý a plný, ve stáří uvnitř houbovitě vycpaný, jen vzácně bílý, většinou zčásti nebo téměř celý purpurově červený, dole žlutavý, někdy až rezavějící, na povrchu jako sametový. Dužina je bělavá, na lomu a stárnutím přechází do špinavě citronově nažloutlé, při okraji někdy až do sírově žluté barvy, někdy se zeleným odstínem. Má mírnou, příjemnou oříškovou chuť a nenápadnou, slabě ovocnou vůni. V mládí je šťavnatá a velmi tenká. Výtrusný prach je žloutkově žlutý, výtrusy jsou široce oválné, porostlé kuželovitými výrůstky.

Výskyt:
Tato holubinka začíná růst brzy v létě, někdy již od června, a roste i za suchého počasí, když jiné houby nerostou. Za přízinivého počasí je možné ji sbírat až do října. Roste v listantých i jehličnatých lesích, zejména ve starých bučinách a starých jehličnatých lesích, v podhorských smrčinách, na vápenatých půdách s dostatečným množstvím humusu, spíše na kyselých půdách zrašelinělých, v mechu. V některých krajích a určitých místech bývá hojná, ale ne pravidelně každým rokem, nejdříve začíná růst na vyhřátých okrajích lesa.
Holubinka olivová roste v hojnosti s holubinkou namodralou v různých barevných formách.

Použití:
Holubinka olivová je velmi dobrá jedlá houba, velmi vydatná, chutná v různých kuchyňksých úpravách a velmi ceněná houbařem, který ji zná.
Nové fotografie rostlin