Detail
Kategorie |
Houby |
Šířka rostliny |
od 3 cm
do 6 cm
|
Měsíce plodů |
Červenec, Srpen, Září, Říjen
|
Použití rostliny |
v potravinářství
|
Popis
Hnojník obecný má klobouk 3 -6cm široký, válcovitý, bílý, hrubě šupinkatý, s naokrovělým hrbolem. Lupeny jsou bílé, pak růžové až černě rozplývavé. Třeň je 10 - 20 x 0,7 - 1,5cm velký, bílý, s prstenem. Dužina klobouku je bílá, pak červená až černá, dužina třeně je bílá. Výtrusný prach je černý, výtrusy černé, elipsoidní, tlustostěnné, hladké.
Příbuzný hnojníku obecného, někdy považovaný za jeho varietu, je
hnojník vejčitý (Coprinus ovatus), s vejčitým kloboukem a lupeny měnícími se z bílé hned na černou, bez růžovění.
Hnojník inkoustnový (Coprinus atramentarius) je jedovatý, ale jen v případě, že po jídle byl požit v kratším či delším časovém odstupu alkohol. Tento hnojník obsahuje látku coprin, která blokuje činnost enzymu štěpícího v těle alkohol. Příčinou otravy tedy není toxin houby, ale jedovatý meziprodukt acetaldehyd, který se v důsledku této blokace hromadí v krvi. Tento hnojník má klobouk 3 -8cm široký, hladký, šedý, šedohnědý, rýhovaný. Lupeny jsou bílé, pak černé. Třeň je 8 -12 x 1 -2cm velký. Výtrusný prach je černý, výtrusy také černé, hruškovité, tlustostěnné, hladké.
Blízce příbuzný je
hnojník Romagnesiho (Coprinus romagnesianus), který nemá klobouk hladký, ale celý šupinkatý.
Hnojník drsnovýtrusný (Coprinus alopecia) je téměř k nerozeznání od hnojníku inkoustového, v mládí má ale na povrchu klobouku vláknitou, rychle olysávajících je černohnědý, výtrusy plsť. Spolehlivým určovacím znakem jsou jeho drsné, velké spory, zatímco hnojník inkoustový má spory menší a zcela hladké.
Mladé plodnice
hnojníku třpytivého (Coprinus micaceus) jsou jedlé. Tento hnojník je často zaměňován s
hnojníkem kmenovým (Coprinus truncorum), který je odlišitelný pouze pomocí mikroskopu. Hnojník třpytivý má klobouk 2 -4cm široký, okrový až hnědý, rýhovaný, třpytivě bíle zrnitý. Lupeny jsou bělavé, pak černé. Třeň je 3 -5 x 0,3 - 0,5cm velký, bělavý, na povrchu s dlouhými špičatými buňkami zvanými sety. Výtrusný prach je černohnědý, výtrusy hnědé, baňkovité, tlustostěnné, hladké.
Čeleď:Coprinaceae - hnojníkovité
Výskyt:Hnojník obecný roste na všech kontinentech, i za polárním kruhem. Plodnice najdeme od jara až do podzimu na silně pohnojených travnatých místech, v zahradách nebo na okrajích lesů. Fruktifikuje jednotlivě nebo v řídkých trsech.
Hnojník inkoustový roste v létě a na podzim v řídkých trsech na hnojištích, zahrádkách i podél cest. Je jedovatý spolu s alkoholem.
Hnojník třpytivý roste v létě a na podzim v trsech na odumřelých kmenech, kořenech a pařezech listnatých stromů.
Použití:Mladé plodnice hnojníku obecného jsou jedlé.