Zpět na seznam

Hadovka smrdutá

Phallus impudicus

Detail
Kategorie Houby
Měsíce plodů Červenec, Srpen, Září, Říjen
Popis

Hadovky náležejí mezi houby břichatky. Hadovka smrdutá poutala pozornost svým tvarem a odporným zápachem již v dávných dobách. Staří Římané ji zasvětili pro její tvar bohyni úrody a plodnosti Ceres. Ve středověku sloužila k přípravě „nápojů lásky“. Pro silně páchnoucí sliz na klobouku byla považována za jedovatou, ale v mládí ve stadiu „vajíčka“ je jedlá.

Výtrusy hadovky smrduté a dalších zástupců čeledi Phallaceae nejsou roznášeny větrem jako u většiny hub, ale mouchami, které přitahuje pach. Moucha usedne na klobouček a olizuje páchnoucí sliz spolu s výtrusy, které se jí přilepí na nohy a zadeček. Ptáci živící se mouchami pak spory trusem roznášejí. Jakmile je slizová vrstva olízána, plodnice přestanou páchnout.

Hadovka smrdutá vzhledem s saprotrofní výživě a toleranci ke zhoršujícímu se životnímu prostředí, je v posledních letech velmi rozšířená. Mykologové ji považují za expanzivní druh.

U nás velmi vzácná je hadovka valčická (Phallus hadriani). má krásně růžové až fialové vnější okrovky (vajíčko, pochva) a náprstkovitý klobouček s velkým, na okraji vroubkovaným terčíkem.

Drobná hadovka bez žebernatého kloboučku je řazena do samostatného rodu psivka (Mutinus). Psivka obecná (Mutinus caninus) roste ve vlhkých humózních lesích.

Hadovka smrdutá má plodnice 4 -6 x 3 -5cm velké, v mládí kulovité nebo vejčité, bělavé, na spodu s bílými myceliovými provazci. V dospělosti obal kolem plodnic puká ve 2 -3 laloky. Z této pochvy vybíhá nahoru 10 -30cm vysoký a 3 -5cm silný páchnoucí třeň, který je bílý, pórovitý a dutý. Na horním konci má náprstkovitý žebernatý klobouček, na povrchu se zeleným páchnoucím slizem, který obsahuje výtrusy. Ve stáří je klobouček již bez slizu, má okrovou až smetanovou barvu.

Chuť je nevýrazná, pach v mládí ředkvový, později páchnoucí po mršinách. Výtrusy jsou podlouhle elipsoidní, hladké, tlustostěnné, bledě nažloutlé, po 6 -8 na bazidii. Výtrusy jsou z bazídií uvolňovány ve velmi raném stadiu vývoje plodnice.

Čeleď:
Phallaceae - hadovkovité

Původ:
Hadovky mají centrum rozšíření v tropickém a subtropickém pásmu. Hadovka smrdutá ale v tropech chybí. Pochází ze severní polokoule. Roste v Japonsku, v Severní a Jižní Americe a v Austrálii. Nejrozšířenější je v Evropě.

Výskyt:
Hadovka smrdutá roste v létě a na začátku podzimu v humózních listnatých lesích, velmi hojná je v bučinách a v porostech bezu černého.

Hadovka valčická roste na přímořských písečných dunách.
Nové fotografie rostlin