Zpět na seznam

Čirůvka havelka

Tricholoma portentosum

Detail
Kategorie Houby
Výška rostliny od 5 cm do 10 cm
Měsíce plodů Září, Říjen, Listopad
Požadavky rostliny písčité půdy
Použití rostliny v potravinářství
Popis

Čirůvka havelka je tržní jedlá houba. Klobouk má široký 40 -100mm, vyklenutý, mírně podvinutý, později rozšířený, s menším hrbolem uprostřed, dost masitý, často zprohýbaný a na okrajích rozpraskaný, křehký. Povrch klobouku je za vlhka slizký, šedý s hnědomodravým odstínem, ve středu bývá tmavší, paprsčitě vláknitý tmavšími lupeny.

Lupeny jsou tlusté, vysoké 5 -10mm a široce vykrojené, zoubkem přirostlé, bílé, mírně nabíhající do žlutozelena.

Třeň je plný, dlouhý 50 -100mm a tlustý 10 -20mm, hladký, válcovitý, bělavý, později vždy mírně citronově nažloutlý, pod kloboukem našedle vláknitý.

Dužina je neměnlivá, bělavá křehká, mírně moučné chuti a vůně. Je chutná, málokdy červivějící.

Výtrusy jsou vejčitě elipsoidní, hladké, bezbarvé, výtrusný prach je bílý.

Havelku je možné zaměnit s jinými čirůvkami, např. s jedlou čirůvkou zemní - pozemkou (Tricholoma terreum). Nejsnadněji se ale zaměňuje se slabě jedovatou čirůvkou odlišnou (Tricholoma sejunctum), která má třeň vždy bílý, bez žlutého nádechu stejně jako lupeny. Klobouk má žlutozelený, někdy až do hněda, kdežto havelka má pokožku klobouku vždy šedočernou. Havelku nacházíme v pozdním podzimu v jehličnatých, borových lesích, čirůvku odlišnou koncem léta a začátkem podzimu ve smíšených lesích, pod buky.

Havelka má mnoho lidových jmen, např. šedivka, černutka, popelka a také chybně václavka.

Výskyt:
Havelka roste od konce září do konce listopadu, nejčastěji v říjnu, v jehličnatých, zejména borových lesích na písčitých půdách. Hojná je v podhorských smrčinách. Někdy se vyskytuje ve velkých shlucích.

Použití:
Havelka je oblíbený tržní houba. Hodí se do polévek a na smažení. Je možné z ní připravit houbový guláš, prejt, karbanátky a jiné pokrmy. Je dobrá konzervovaná v octovém nálevu nebo v soli.
Nové fotografie rostlin