Zpět na seznam

Tilandise lišejníková

Tillandsia usneoides

Foto: Tilandise lišejníková
Detail
Kategorie Lišejníky
Výška rostliny do 8 m
Barvy rostliny žlutozelená
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, nenáročné, humózní půdy, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny do vázy, ornamentální výsadby, popínavá rostlina
Popis

Tilandsie lišejníková je tropický epifyt s nitkovitými, asi 1mm silnými stonky, visící dolů v délce až 8m. Je to bohatě větvená šedivá rostlina, visící dolů jako lišejníky, pozorovaná zblízka je zelená a pokrytá maličkými stříbrnými šupinkami, při zvlhnutí zelená.
Listy jsou nitkovité, 1,5 -6cm dlouhé, trochu zploštělé a pozvolna zašpičatělé, jinak sotva rozpoznatelné od výhonů. Květy vykvétají jednotlivě, jsou trojčetné, s kališními lístky 6 -7mm dlouhými, blanitými, sotva rozeznatelnými a s 8 -10mm dlouhými zelenavě žlutými až bledě modravými korunními plátky, které jsou 3 -4mm široké a ohnuté nazpět, objevují se zřídka. Plody jsou válcovité, až 2,5cm dlouhé tobolky s malou špičkou.
Tillandsia neboli „Louisianský mech“ není žádný mech, lze ji poznat podle květů jako druh bromélie. Kořeny vystupují jen na semenáčích, později se zásobuje rostlina vodou a živinami výhradně prostřednictvím stříbřitých šupin na listech a výhonech.

Čeleď:
Bromeliaceae - broméliovité

Výskyt:
Tinadsie lišejníková roste na stromech, skalách, domech a dokonce na venkovních vedeních ve všech teplých oblastech Ameriky, od jihovýchodu USA až do Argentiny, přiležitostně je zavlečená i do Starého světa.

Použití:
Aztékové používali tuto rostlinu k výzdobě chrámů, ve Střední Americe byl tento zvyk přenesen i na křesťanské oltáře. Jinak slouží rostlina zprofanovaným účelům, do květinových vazeb a jako balící materiál.
Nové fotografie rostlin