Zpět na seznam

Šáchor papírodárný

Cyperus papyrus

Detail
Kategorie Vodní a bahenní rostliny
Výška rostliny od 2 m do 5 m
Tvary rostliny klas
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, náročné, humózní půdy, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny ornamentální výsadby, osázení vodních ploch
Popis

Šáchor papírodárný je tropická bažinná rostlina se vzpřímeným mohutným oddenkem, plazícícm se v bahně, naspodu s hnědými, až 50cm dlouhými listovými pochvami. Stonky jsou tupě trojhranné, 2 -5m vysoké, jen zcela nahoře s deštníkovitým chomáčem tenkých zelených větviček, nesoucích klasy.

Normální zelené listy rostou jen na nekvetoucích stoncích, jsou trávovité, 8 -10mm široké, jinak jsou je jen jemné podpůrné listeny v květenstvích. Květy jsou nepatrné, v malých kláscích, které vždy po 12 -40 tvoří 1,5 - 3cm dlouhé klasy. Klasy jsou ve skupinách po 2 -5 na početných jemných, 5 -40cm dlouhých, 1 -1,5mm silných paprscích květenství, které tvoří chochol na konci stonku a na své bázi nese 5 -10cm dlouhé, 1 -3cm široké, světle hnědé šupinovité listy. Plody jsou podlouhlé, trojhranné, asi 1mm dlouhé, 0,5mm široké, suše blanité.

Naše slovo „papír“ vychází konečně z názvu „papyrus“, protože to je rostlina, ze které se již před 5000 lety vyráběl v Egyptě jistý druh papíru. Dřeň stonku se nařezala na pásy, které se pak ve velkém množství pevně slisovaly a usušily. Z papyru se ale také vyrábělo mnoho dalších věcí, jako koše, boty nebo čluny. Pěstují se s oblibou také další druhy tohoto rodu, jako pokojová rostlina především šáchor zakrslý (Cyperus involucratus).

Čeleď:
Cyperaceae - šáchorovité

Původ:
Šáchor papírodárný pochází z Afriky.

Výskyt:
Šáchor papírodárný roste v mělkých vodách a v pobřežní zóně.
Nové fotografie rostlin