Zpět na seznam

Proskurník jedlý

Abelmoschus esculentus

Detail
Kategorie Květiny
Výška rostliny od 100 cm do 4 m
Barvy rostliny žlutá
Barvy listů zelená
Tvary listů pilovité
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné, humózní půdy, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny skupinové výsadby, ornamentální výsadby, v potravinářství
Použitelné části rostliny plod
Popis

Proskurník jedlý je vzpřímená, mohutná tropická bylina, vysoká 1 -4m, většinou málo rozvětvená s dlanitě laločnatými listy, velkými žlutými, ve středu tmavě červenými květy, se středním sloupkem z mnoha žlutých tyčinek, na konci s pěti tmavočervenými bliznami. Plody má protáhlé, vzpřímené, a 5 -9 podélně probíhajícími hranami nebo rýhami.

Listy jsou střídavé, s 5 -50cm dlouhými řapíky, čepel je 10 -35cm dlouhá i široká, lehce až velmi hluboce 3 -7 laločná, na okraji pilovitá. Květy vykvétají jednotlivě v paždí listů, jsou krátce stopkaté, s vnějším kalichem z 8 -15 úzkých, 1 -2,5cm dlouhých lístků. Kalich je 1,5 -4,5cm dlouhý, s pěti zuby, jednostranně rozštěpený. Korunní plátky jsou široce lichoběžníkové, asymetrické, 3 -6cm dlouhé, na konci zaokrouhlené. Plody jsou dlouhou dobu zelené, ve zralosti hnědé, 8 -30cm dlouhé, 1,5 -3cm tlusté, na bázi trochu ztlustlé, na konci zašpičatělé.

Proskurník neboli okra je jednoletá rosltina, po sklizni většinou zachází. Již několik let se častěji objevuje i u nás. Velmi podobný sousední druh Abelmoschus moschatus, který je silně chlupatý, má větší květy a vejčité plody, se používá v parfumerním průmyslu pro semena, vonící po pižmu.

Čeleď:
Malvaceae - slézovité

Původ:
Proskurník jedlý pochází ze Starého světa.

Výskyt:
Proskurník jedlý roste všude v tropech a subtropech.

Použití:
Nezralé plody se většinou jedí vařené jako zelenina, mohou se ale jíst i syrové. Díky vysokému obsahu slizu jsou velmi šetrné pro žaludek.
Nové fotografie rostlin