Detail
Kategorie Pokojové rostliny
Tvary listů celokrajné
Požadavky rostliny slunce, polostín
Použití rostliny nádoby
Popis

Exotická rostlina s neobvyklými tvary listů, která je dobře přizpůsobena svému epifytickému způsobu života na stromech. Nejprve vyrostou sterilní listy, okrouhlé a celokrajné, těsně přitisknuté k podkladu. Starší listy postupně usychají a zůstávají dlouho na stromech jako hnědé a papírovité listy pod nově se tvořícími zelenými.

Tak vzniká miskovitý útvar zachycující dešťovou vodu a různé organické částečky. Fertilní listy jsou vzpřímené nebo převisající, pevné, zelené nebo šedozelené a vidličnatě větvené – podle druhu. Husté hvězdicovité chlupy zabraňují silnému vypařování.

Kupky výtrusnic vyrůstají, podle druhu, buď na koncích listů ( platycerium bifurcatum), nebo na plochách listů pod vidličnatým větvením ( Platycerium grande). Kupky výtrusnic tvoří velké tmavě hnědé nebo až černé plochy. Rod má asi 17 druhů. V prodeji bývá většinou Platycerium bifurcatum s některými kultivary.

Platycerium bifurcatum – parožnatka vidlicovitá má parohovitě větvené fertilní listy. Na svém původním stanovišti tvoří velké porosty.

Platycerium grande – parožnatka obrovská má vzpřímené listy, na okraji laločnaté.

Platycerium superbum- parožnatka pyšná tvoří velké jedince.

Platycerium angolense – parožnatka angolská má nedělené fertilní listy, na okrajích zvlněné.

Platycerium coronarium – parožnatka věncová má fertilní listy až 3m dlouhé a 3m široké, hluboce vykrajované.

Platycerium madagascariense – parožnatka madagaskarská má listy se zajímavou žilnatinou, vyžaduje chladnější prostředí.

Čeleď:
Polypodiaceae, osladičovité

Původ:
Domovem většiny druhů jsou tropické oblasti jižní Číny, Západní Indie, Malajsie, Indonésie, Filipín, Nové Guineue a Austrálie. Některé druhy rostou také v tropické Africe, na Madagaskaru, Komorách a Seychelských ostrovech a také v Peru a Bolívii. Většinou rostou ve vlhkých a teplých deštných lesích jako epifysy ve vidlicích větví, na kmenech nebo skalách.

Pěstování:
Parožnatka potřebuje ke svému růstu světlé až polostinné místo. Po celý rok teplotu 18 až 25 stupňů, noční teplota může klesnout k 15 stupňům. Zajistíme středně vlhký vzduch, ale snese také sušší prostředí. Zaléváme mírně a po jednom až dvou týdnech ponoříme celou rostlinu do vody. Pokud rostlinu přemokříme, zahyne. Nemlžíme. Odumřelé listy přitisklé k podkladu nikdy neodstraňujeme. Nesmíme narušit vrstvu vosku na listech, která chrání rostlinu před silnějším vypařováním.

Parožnatkám se nejlépe daří na kusech kůry nebo na epifytních kmenech. Bude se ji dařit také v závěsných laťových košíčcích, v květináčích.

Hnojení:
Od března do září přidáme k zálivce nebo při ponořování hnojivo po dvou týdnech. Jestliže použijeme k hnojení parožnatek ponornou lázeň s hnojivem, můžeme potom roztok použít k zálivce ostatních kapradin, nebo jiných pokojových rostlin.

Množení:
Množíme výtrusy nebo dělením rostlin. Platycerium bifurcatum se množí ve specializovaných zahradnictvích tkáňovými kulturami.

Škůdci, choroby:
Štítenky. Parožnatky nesnáší různé prostředky na ochranu rostlin.
Nové fotografie rostlin