Zpět na seznam

Parodia nivosa

Parodia nivosa

Foto: Parodia nivosa
Detail
Kategorie Kaktusy a sukulenty
Výška rostliny do 15 cm
Barvy rostliny červená
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, sucho, teplomilná, hlinitopísčité půdy, lehké půdy, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny nádoby
Popis

Parodia nivosa je jedním z nejkrásnějších objevů českého cestovatele a kaktusáře A.V.Friče. Nalezl ji při poslední sběratelské cestě v roce 1928 v severní Argentině v provincii Salta, kde roste ve výšce okolo 2000m.n.m. Pro působivou kombinaci sněhově bílého otrnění a jasně červených květů patří nejen k nejkrásnějším parodiím, ale kaktusům vůbec. Roste solitérně. Kulovité tělo se ve stáří prodlužuje a při průměru 8cm může dosáhnout až 15cm výšky. Pokožka je světle olivově zelená, žebra rozložená do drobných kuželovitých hrbolů, uspořádaných ve zřetelně spirálovité řady. Areoly jsou na temeni bíle vlnité, ze starších areol částečně olysává. Okrajových sklovitě bílých, téměř průhledných trnů je v areole 18 i více a jsou 6 až 10mm dlouhé, tence jehlovité, paprsčitě rozložené, křehké a lámavé. Čtyři středové trny jsou silnější než okrajové, jsou postavené do kříže, rovné, 2 až 2,5cm dlouhé, zbarvené stejně jako okrajové trny. Jen někdy jsou trny na temeni rostliny hnědavé, toto zbarvení ale brzy ztrácejí. Květy jsou široké 4 až 5cm, vyrůstají z temene rostliny po několika najednou. Mají různé odstíny zářivě červené barvy.
Parodia nivosa byla pojmenována podle bílých trnů (nivosus = sněhobílý). Blízce příbuzná je Parodia faustiana, také z provincie Salta. Mohla by s tedy považovat za varietu druhu Parodia nivosa než za samostatný druh. V areole má asi 20 okrajových, sklovitě bílých, 1cm dlouhých trnů středových. Květy se podobají květům předchozího druhu. Objevují se opakovaně v bezprostřední blízkosti vegetačního středu jarních a letních měsíců.

Čeleď:
Cactaceae - kaktusovité

Původ:
Tento kaktus pochází ze severní Argentiny z provincie Salta.

Pěstování:
Parodia nivosa není náročná na pěstování. Problémy jsou jen s výsevem semen. Z drobných semen vyklíčí nepatrné semenáčky a výrazněji vyrostou teprve až druhým a třetím rokem po vysetí. Používáme menší květináče, vzhledem k méně rozsáhlému kořenovému systému rostliny. Tento kaktus vyžaduje v zimě suchý substrát a teploty okolo 5 až 10 stupňů.

Množení:
Kaktusy množíme semeny nebo vegetativně, zakořeňováním. Můžeme také množit roubováním odnoží a řízků.
Nové fotografie rostlin