Zpět na seznam

Nopál obecný

Opuntia ficus - indica

Foto: Nopál obecný
Detail
Kategorie Kaktusy a sukulenty
Výška rostliny do 5 m
Barvy rostliny žlutá
Barvy listů zelená
Tvary listů obvejčité
Typy listů listnaté, stálezelené
Měsíce kvetení Duben, Květen, Červen, Červenec
Požadavky rostliny slunce, sucho, teplomilná, písčité půdy, propustné půdy, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny volně rostoucí živý plot, v zemědělství, v lékařství, v potravinářství
Použitelné části rostliny stonek, plod
Popis

Nopál obecný je vytrvalý, šedozelený, sukulentní keř vysoký až 5m. Je tvořený plochými, obvejčitými až podlouhlými, dužnatými, 20 -50cm dlouhými stonkovými články. Z úžlabí drobných, asi 3mm dlouhých opadavých listů vyrůstají na malých polštářích 1 -2 silné, do 1cm dlouhé trny a v jejich blízkosti jemné háčkovité chloupky - glochidie. Nejstarší části rostliny dřevnatějí, ztrácejí trny a tvoří kamínky, uvnitř vyztužené sklerenchymatickým pletivem jako sítivo. Květy jsou spirální, 6 -10cm v průměru, na okrajích stonkových článků, s mnoha na bázi srůstajícími kališními a korunními lístky žluté barvy. Tyčinek je velký počet, semeník je spodní, dozrávající v elipsoidní až téměř kulovitou bobuli, 5 -9cm dlouhou, za zralosti žlutou, červenou až fialovou, uvnitř se šťavnatou červenou dužinou s mnoha drobnými tvrdými semeny. Rostlina kvete od dubna do července.
Ve Středozemí zdomácněly i jiné americké druhy rodu, např. Opuntia dillenii, s lodyžními články okrouhle vejčitými a dlouhými trny ve skupinách až po 10, nebo Opuntia maxima, se skupinami 1 -4 trnů dlouhých asi 3cm.
V 19. století se na Kanárských ostrovech, v Alžírsku i jinde pěstoval kaktus nopál červcový (Nopalea coccinellifera), na které se živí červec nopálový. Jeho samičky tvoří v těle karmínové barvivo, využívané kdysi k barvení potravin a v kosmetice. Zavedením umělých barviv tento význam druh ztratil. Na zplanělých rostlinách se červci ještě vyskytují a na Kanárských ostrovech byly místy plantáže s červcem opět obnoveny.

Čeleď:
Opuntiaceae - opunciovité

Původ:
Nopál obecný pochází z tropické Ameriky.

Výskyt:
Do Středozemí byla rostlina introdukována Kolumbovými následovníky. Dnes zde zcela zdomácněla, velmi snadno se vegetatovně množí a získává tak charakter plevele. V Austrálii je to invazivní druh.

Použití:
Bobule této rostliny jsou výborné ovoce, z dužiny je možné připravit alkoholický nápoj. Květy i plody se v lidovém léčitelství používají proti průjmům, obsahují flavonoidy, slizová šťáva ze stonků se používá na obklady bolestivých míst. V nejteplejších místech, např. na Sicílii se pěstuje na plantážích a místy zplaňuje. Druh se využívá i do živých plotů, stonky lze i zkrmovat.
Nové fotografie rostlin