Zpět na seznam

Klitoria ternatská

Clitoria ternatea

Foto: Klitoria ternatská
Detail
Kategorie Popínavé rostliny
Výška rostliny do 6 m
Barvy rostliny modrá, fialová, bílá
Barvy listů zelená
Tvary listů zpeřené
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, sucho, vlhko, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny solitéra, ornamentální výsadby, popínavá rostlina, v potravinářství
Popis

Klitoria je pnoucí tropická bylinná rostlina, šplhající až 6m vysoko. Vyznačuje se zpeřenými listy, květy s jedním velkým, dolů směřujícím korunním plátkem, který tvoří oválný lem, který svojí horní třetinou objímá dva páry mnohem menších korunních plátků.
Listy jsou střídavé, 6 -17cm dlouhé, s pěti nebo sedmi elipčitými, 2 -7cm dlouhými a 1 až 4cm širokými listy. Květy vykvétají většinou jednotlivě, na bázi se dvěma vejčitými, 0,5 až 1cm dlouhými lístečky, kalich je 1,5 -2,5cm dlouhý, do poloviny srostlý. Velký korunní plátek je 3,5 až 5cm dlouhý, 2,5 - 4cm široký, modrý až fialový, zřídka bílý, uprostřed se žlutou skvrnou s bílým okrajem. Malé korunní plátky jsou trochu zvlněné, oba vnější sotva z poloviny tak dlouhé jako květ, vnitřní ještě o polovinu kratší. Plody jsou bobovité, zelené, 5 -12cm dlouhé lusky, asi 1cm široké, lehce chlupaté, se 6 -10 semeny.
Květy klitorie „motýlího hrachu“ jsou oproti ostatním bobovitým rostlinám otočené o 180°C. Zbarvují se jako lakmusový papír v kyselinách červeně a v louzích modře. Rostlina nese název Clitoria, protože květy prý připomínají ženskou vulvu a z ní vyčnívající poštěváček.

Čeleď:
Fabaceae - bobovité

Původ:
Klitoria ternatská pochází patrně z Ameriky, ale její pravý původ je nejasný.

Výskyt:
Klitoria roste všude v tropech, především na okrajích cest.

Použití:
V Asii se barvivo z této rostliny někdy používá k barvení rýže nebo pečiva.
Nové fotografie rostlin