Zpět na seznam

Gymnocalycium cardenasianum

Gymnocalycium cardenasianum

Foto: Gymnocalycium cardenasianum
Detail
Kategorie Kaktusy a sukulenty
Výška rostliny do 20 cm
Šířka rostliny do 30 cm
Barvy rostliny růžová
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, sucho, teplomilná, písčité půdy, lehké půdy, propustné půdy, náročné, humózní půdy
Použití rostliny nádoby
Popis

V každém rodě čeledi kaktusovitých je několik atraktivních druhů. V rodě Gymnocalycium je velmi krásnou rostlinou Gymnocalycium cardenasianum, který v roce 1964 popsal F. Ritter. Od příbuzného druhu Gymnocalycium spegazzinii, objeveného na počátku tohoto století, se liší matně šedavě zelenou barvou pokožky a většími rozměry těla. Ve stáří dosahuje až 30cm šířky a 20cm výšky a tím se řadí k největším druhům. Žebra má výrazně zaoblená, plochá, 2 až 5cm široká. Tělo chrání mohutné, až 8cm dlouhé trny. Původní popis uvádí rostliny s tmavými trny, ale ve sbírkách převládají rostliny s trny světlými. Škála barev trnů je jako u ostatních druhů značná, od žlutavě bílé, růžové, jantarově žluté, přes různé odstíny okrové a hnědé až po smolně černou. Květy nejsou vzhledem k velikosti rostliny příliš velké, jejich šířka je asi 5cm, ale jsou pro svůj hedvábný lesk a světle růžovou barvu, půvabné.
Gymnocalycium cardenasianum vykvétá až ve vyšším věku, ale od jara do zimy. Po opylení vytváří 2cm dlouhé, modře ojíněné plody, které zrají ve srovnání s plody ostatních druhů rodu dosti dlouho, okolo tří měsíců. Je v nich 200 až 250 drobných, načervenalých semen.
Druh Gymnocalycium bayrianum je blízce příbuzný, má modrozelenou až zelenou pokožku a plochá žebra. V areole jsou zpočátku 3 trny, později je jich až 5. při rašení mají světle hnědou barvu a tmavou špičku, stářím šednou. Květy se objevují na semenáčcích o průměru 4cm, jsou okolo 6cm dlouhé a 4cm široké, krémově bílé, s hedvábným leskem a načervenalým jícnem.

Čeleď:
Cactaceae - kaktusovité

Původ:
Gymnocalycium cardenasianum pochází z bolivijské provincie Mendez, z departmentu Tarija.

Pěstování:
Tento kaktus se pěstuje obtížně. Jen pozvolna dorůstá velikosti, schopné květu, a proto aby dříve kvetl, je dobré ho naroubovat. Semenáčky vyžadují propustný, písčitý substrát a zálivku v době vyšších teplot.

Množení:
Množíme obtížněji semeny, jednodušeji roubováním.
Nové fotografie rostlin