Zpět na seznam

Dicksonie antarktická

Dicksonia antarctica

Foto: Dicksonie antarktická
Detail
Kategorie Ostatní
Výška rostliny do 15 m
Tvary listů zpeřené, vykrajované
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné, humózní půdy, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny solitéra, ornamentální výsadby
Popis

Dicksonie je stromovitá palma s mohutným kmenem hustě posetým zbytky starých listových řapíků, mezi nimiž jsou husté krátké kořeny. Alespoň horní část kmene a spodní část vějířů je pokrytý hustě dlouhými, hnědými chlupy. Vějíře listů jsou dvakrát až třikrát zpeřené, mladé, šnekovitě stočené a hustě ochlupené, bez šupin nebo ostnů.
Dicksonie má vzpřímený růst, až 15m vysoký, většinou ale nižší. Listy jsou početné, 2 -4m dlouhé, zpočátku vystoupavé v ostrém úhlu. Lístky jsou široce přisedlé, ve středu vějíře nejdelší, 30 -40cm dlouhé, s hluboce zastřihovaným okrajem, ke špičce sbíhavé. Na spodní straně listů jsou viditelné žlutavé nebo hnědé kuličky, bezprostředně na okraji - tzv. sporonoše.

Čeleď:
Dicksoniaceae - dicksoniové

Původ:
Tato palma je původem z Tasmánie.

Výskyt:
Dicksonie roste v centrálních tropech téměř jen nad výšky 1000m, dále na jih je hojnější.
Po rodu Cyathea je Dicksonia druhou nejdůležitější skupinou stromovitých kapradin, i když zahrnuje jen asi 25 druhů. Tyto jsou rozšířeny především v pohořích a mírných oblastech jižní polokoule, dosahují ale na sever také do Mexika a na Filipíny.
Také v čeledi Marattiaceae existují některé stromovité formy, ale jen s krátkými, tlustými kmeny, zato však s obrovskými, až 7m dlouhými vějíři listů. Druhy Marrattiaceae se snadno poznají podle dvou mušlovitých útvarů vlevo a vpravo od báze vějířů.
Nové fotografie rostlin