Foto: Cyphostemma
Detail
Kategorie Kaktusy a sukulenty
Výška rostliny do 2 m
Barvy listů zelená, šedozelená
Tvary listů dlanitě složené
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, písčité půdy, hlinitopísčité půdy, propustné půdy
Použití rostliny nádoby, ornamentální výsadby
Popis

Cyphostemma je rod, který byl před několika lety oddělen od rodu Cissus. Patří do něj kaudiciformní druhy z Afriky a Madagaskaru. Velké množství z nich jsou liány s podzemními kaudexy, po popínavé i nepnoucí druhy s obrovskými, někdy stromovitými, až 2m vysokými nadzemními kaudexy.
Většina druhů má opadavé listy. Konce léta tvoří rostlina drobné nejedlé červené bobule. Velké stromovité druhy snášejí prudké slunce a v dospělosti i slabý, ne dlouho trvající mráz. Pokud mají kořeny dostatek místa, rychlost jejich růstu se podstatně zvýší. V oblastech s mírným podnebím je možné druhy jako Cyphostemma juttae na léto vysadit do dobře poropustné půdy na záhon. Na podzim se musí rostliny vyrýt a s obnaženými kořeny uskladnit na zimu a příští léto opět vysadit.
Nejběžnějším druhem rodu je Cyphostemma juttae, která vytváří v přírodě silný kuželovitý, přes jeden centimetr vysoký kaudex. Listy jsou až 20cm dlouhé, šedozelené, na plném slunci od okrajů vzhůru svinuté. Pokud je zajištěn dostatek místa pro koženy, vody a tepla, roste rostlina v létě mnohem rychleji. V malé nádobě bývají letní přírůstky velmi malé.
Dalším druhem je Cyphostemma montagnacii. Má 4cm široké a 6cm dlouhé složené listy na liánovitých stoncích vyrůstajících z velkých podzemních kořenů. V přírodním prostředí dorůstají kořeny síly 10cm, a délky 30cm, v kultuře se ale kořeny větví. Můžeme je pro ozdobu odkrýt, ale musíme je chránit před horkým sluncem. Snáší dost horké stanoviště, nesnáší mráz.
Druh Cyphostemma glabra je často řazený do rodu Cissus, je velmi podobný druhu Cissus saundersii. Má ale větší listy, které nejsou pýřité po celé ploše. Každé léto rostlina při dobrých podmínkách vytvoří několik metrů liánovitých stonků, většina z nich v zimě odpadne. Kromě silného, až 50cm vysokého kmene má i velké podzemní kořeny, které je možné pro ozdobu odkrýt, ale chránit je před sluncem. Nesnáší mráz, během klidového období vyžaduje sucho.

Čeleď:
Vitaceae - révovité

Původ:
Cyphostemma juttae pochází z Namibie, Cyphostemma montagnacii z Madagaskaru, Cyphostemma glabra z jižní Afriky.

Množení:
Cyphostemma juttae se množí semeny, Cyphostemma montagnacii semeny i řízky a Cyphostemma glabra také semeny i řízky.
Nové fotografie rostlin