Zpět na seznam

Borzicactus aureispinus

Borzicactus aureispinus

Foto: Borzicactus aureispinus
Detail
Kategorie Kaktusy a sukulenty
Výška rostliny do 1 m
Šířka rostliny do 2 m
Barvy rostliny oranžová
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, sucho, teplomilná, hlinitopísčité půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny solitéra, nádoby, ornamentální výsadby
Popis

Borzicactus aureispinus je kaktus se zářivě žlutými trny. Ve sbírkách se s ním setkáváme pod jménem Hildewinteria aureispina, které dostal od F.Rittera, jeho objevitele v bolivijské provincii Floridě, kde roste na skalnatých terasách. Dnes se ukazuje existence samostatného rodu Hildewinteria neopodstatněná.
Borzicactus aureispinus má poléhavé stonky, dlouhé až 1,5m a široké okolo 2,5cm. Pokožka je živě zelená, krátká, hustě uspořádané, nepichlavé trny jsou žluté. Na bocích stonků vyrůstají cizosprašné květy, asi 5cm široké, oranžově červené a nepřetržitě otevřené po dobu asi čtyř dnů. V přírodě se plazí po zemi nebo visí ze skal. Této vlastnosti můžeme využít ve skleníku, kde rostlinu zavěsíme nad parapet nebo zářivě otrněné stonky oživujeme v bytě epifytními kmeny.
Vzhledově podobný je Borzicactus samaipatanus, který také tvoří mohutné trsy, ale roste vzpřímeněji. Mí méně barevné otrnění, ale překrásně zbarvené a zajímavě utvářené zygomorfní květy. Okvětní lístky má sytě červené a světle růžově lemované. Objevují se na bocích horní části stonků v době vrcholícího léta a zůstávají otevřeny i v noci po několik dnů.

Čeleď:
Cactaceae - kaktusovité

Původ:
Tento kaktus pochází z bolivijské provincie Florida.

Pěstování:
Borzicactus aureispinus je nenáročný kaktus. Rychle roste a brzy vytváří trsy. Ve výživném substrátu kvete poprvé v pátém až šestém roce, a to opakovaně po celé vegetační období. Pokud ho máme přes zimu ve vytápěném skleníku nebo ve světlém bytě, můžeme vegetační období zahájit již v únoru a ukončit v prosinci. Tento kaktus je tolerantní k různé intenzitě zavlažování. Pokud máme k pěstování omezený prostor, zaléváme ho jen občas. Za takových podmínek vytváří slabší, drobnější, avšak hustě a sytě žlutě otrněné výhony. Aby bohatě kvetl, umístíme ho na slunném, dosti teplém místě a zimujeme při teplotě okolo 15 stupňů. Při trvalém poklesu teplot k bodu mrazu trpí fyziologickými poruchami, které se mohou projevit skvrnami na pokožce.

Množení:
Kaktusy množíme semeny nebo vegetativně - tedy zakořeňováním, případně roubováním odnoží a řízků. Nejjednodušší je množení vegetativní. Vhodnou dobou k oddělení či odříznutí odnože je jaro a začátek léta, kdy odnož nejlépe zakoření a stačí si do zimy vytvořit kořenový systém.
Rozmnožování kaktusů semeny je v přírodě nejvíc rozšířené, a proto běžné i při pěstování. Výsevem semen získáme větší počet aklimatizovaných rostlin , ze kterých vybereme zdravé a typické jedince.
Metoda roubování je u kaktusů velmi rozšíření a často není možné se bez ní obejít. Vhodnou část jedné rostliny přikládáme na podložku z rostliny druhé. Obě části srostou a vytvoří jeden celek. Roubováním urychlíme růst pomalu rostoucích druhů, snáze pěstujeme kaktusy s choulostivým kořenovým systémem, rostliny dříve a bohatěji kvetou, můžeme tak zachránit rostliny napadené hnilobou kořenů a spodních částí stonků, rozmnožujeme tak výjimečné formy a obtížně generativně množitelné druhy, pěstujeme tak bezchlorofylové mutanty.
Nové fotografie rostlin